Gjenden varre greke dhe anije antike në qytetin e zhytur të Egjiptit

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një ekip studiuesish egjiptianë dhe francezë gjetën rrënojat e një anijeje antike ushtarake në Thonis-Heracleion, një qytet i zhytur përgjatë vijës bregdetare të Egjiptit që kontrollonte dikur grykën e një dege perëndimore të Nilit.

Sipas Reuters, anija prej 80 metrash kishte një fund të rrafshët, lopata dhe vela të madhe. Kur tempulli i madh i qytetit Amun u shemb në shekullin e dytë para Krishtit, ajo fundosi anijen, e cila ishte ankoruar afër.

Studiuesit gjithashtu identifikuan një zonë funerale të datuar në shekullin e katërt para Krishtit, ku tregtarët grekë ishin varrosur në vendet e tyre të shenjta pranë tempullit të Amunit.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy