Ndahet nga jeta aktori dhe regjisori i njohur Dhimitër Orgocka

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aktori dhe regjisori i njohur Dhimitër Orgocka, është ndarë nga jeta në moshën 84 vjeçare, si pasojë e një hemorragjie cerebrale.

Ai mbante titullin “Mjeshtër i madh”.

I lindur më 21 tetor të vitit 1936 në qytetin e Korçës, Orgocka pati një karrierë të pasur edhe në teatrin “A.Z. Çajupi”, ku ka vënë në skenë104 premiera në teatrin e Korçës, Fierit, Elbasanit, Prishtinës, Shkupit etj.

Si aktor ai numëron 82 role të interpretuara në skenat e teatrove shqiptare, ku ka marrë edhe çmime.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy