Rrëfimi i legjendës Anthony Hopkins: Kur isha i ri, isha i bindur se isha budalla

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rrëfimi i legjendës Anthony Hopkins: Kur isha i ri, isha i bindur se isha budalla

Nga shtëpia e tij e vendosur mes maleve Santa Monica dhe Oqeanit Paqësor, aktori Anthony Hopkins pëlqen të hapë Google Maps dhe të endet në rrugët e Margam, në Uellsin Jugor, ku ai lindi më 31 dhjetor, 83 vjet më parë. “Unë filloj nga shtëpia e gjyshit tim, ngjitem në rrugën Caernarfon dhe pastaj shkoj rreth e përqark Port Talbot.

Eshtë thjesht një kalim kohe”. Si fëmijë i pëlqente të merrte autobusin për në Port Talbot, të shkonte në pjesën e prapme, duke pritur me padurim se çfarë do të ndodhte më tej. Dhe ai është ende i paduruar,– “Ne gjithmonë duhet të vazhdojmë. Ne do të vdesim të gjithë”.

Dyzet vjet më parë, kur mbërriti në Amerikë, ai ishte një i ri i shqetësuar që vuante nga një kompleks inferioriteti, i cili mendonte se nuk kishte vend në botë. Ai tani është një nga aktorët më të respektuar dhe të famshwm të Hollivudit, fitues i Globit të Artë për filmin e tij të fundit, “The Father”, dhe një nga favoritët për Oskarin e planifikuar në prill 2021.

Komploti

Advertisement

Filmi tregon historinë e rënies së një babai në çmenduri, ndërsa vajza e tij, e luajtur me stoicizëm të pamëshirshëm nga Olivia Colman, e shqetësuar për të, e mbush me vëmendje. Skenari i Christopher Hampton bazohet në veprën e shkrimtarit francez, Florian Zeller.

Që në fillim, filmi “The Father” trondit shikuesin, duke minuar me mençuri të gjitha besimet që ai besonte se kishte. Midis mureve mbytëse të një apartamenti elegant, historia zhvillohet gjatë një pasditeje të vetme, duke krijuar një vorbull të pafund hutimesh.

Sado që Anthony përpiqet të kapet pas realitetit, ai vazhdimisht sheh se toka nën këmbët e tij dështon. Dhe e njëjta gjë ndodh me audiencën: pikërisht kur mendoni se po filloni të orientoheni me një besueshmëri të caktuar, afati kohor merr një hap tjetër dhe ju hedh në konfuzionin dhe çorientimin e Anthony, në një çrregullim midis rebelimit të egër dhe brishtësisë.

Fragmente të jetës

Advertisement

Filmi ju gozhdon për të formuar një kornizë të rrëfimit: pikërisht qëllimi i Zeller. Regjisori u rrit me gjyshen e tij, e cila filloi të tregonte shenja demence kur ishte 15 vjeç, e për pasojë, që nga fillimi ideja nuk ishte aq për të treguar vetë gjendjen, por për ta lënë audiencën ta përjetonte atë. Nuk ka asnjë shënim kursimi, dhe sentimentalizëm të vogël, por të vlefshëm.

Filmi jo vetëm që merret me kufijtë e dashurisë kur marrëdhënia babë-bijë prishet, por gjithashtu paraqet të vërtetën e jashtëzakonshme se vuajtja dhe durimi gjithashtu kanë një kufi. Hopkins është magnetik në rol, ai i sjell të gjitha ndjenjat në skenë në një mënyrë të besueshme dhe autentike edhe pse, ai na zbulon, se ishte një detyrë e lehtë: vitet. Por, e shihni, ekziston mashtrimi: duhet të keni besim absolut tek vetja. Në kështjellën time të vogël, unë duhet të jem mbreti.

Ai e pranon, megjithatë, se ndërsa ai zakonisht largohet lehtë si personazh pasi ka mbaruar xhirimet, personazhi i bën ende shoqëri. “Kjo më bëri më të vetëdijshëm për vdekjen dhe dobësinë e jetës dhe më mësoi të gjykoj më pak të tjerët. Të gjithë jemi të brishtë, të thyer. Të tregosh gishtin dhe të qëndrosh si gjykatës është shumë e lehtë sepse bota është një kafaz të çmendurish, por unë përpiqem ta mbaj gojën mbyllur dhe ta shijoj jetën sa më shumë që të mundem”.

Kujtimet

Advertisement

Në xhirimet e skenave përfundimtare, u rishfaq kujtimi kristalor i babait të tij, një furrtar, kur u shtrua në spital në prag të vdekjes. “Unë e kam ngulitur në mendjen time këtë njeri, dikur të fortë, i cili është bërë i varur, i dëshpëruar… dhe i frikësuar. Irritues dhe me temperament të shkurtër, ai nuk mund ta duronte konfuzionin; Edhe unë jam paksa i tillë.

Në shesh xhirimi, duke parë një foto timen dhe dy vajzat e mia, kuptova atë që ai duhet të ketë ndier në momentet e fundit: frikën, shkretimin e papërshkrueshëm, trishtimin dhe vetminë.

Ne pretendojmë se jo, por jemi të gjithë vetëm. Suksesi është i mirë, është një mënyrë për të mbijetuar, por në fund të fundit ne të gjithë jemi dëshpërimisht të vetëm. Dhe kjo është gjëja më e dhimbshme dhe më elokuente për mua”.

Referenca për foton e vajzave të tij në film më shtyn ta pyes për përvojën e tij personale si baba. Sipas asaj që thuhet, ai nuk ka asnjë lidhje me vajzën e tij të vetme, që kishte në vitin 1968 nga gruaja e tij e parë Petronella Barker. “Tabu!, – gjëmon ai, – unë nuk dua të flas për këtë temë”.

Advertisement

Ndërkohë, pyes veten nëse ngurrimi i tij për të hetuar çështjen nuk është tregues i diçkaje më të thellë. Më vonë, duke debatuar për kalimin e kohës, ai do të më thotë: “E shkuara është shkruar tani.

Kam disa pendime, por nuk do të kthehesha dhe gjithsesi nuk mund të ndryshosh veprimet e tua; duhet të vazhdoni jetën tuaj: jetoni dhe mos shikoni prapa”.

Hopkins ishte një fëmijë i vetëm dhe i kujdesshëm që luftonte për të bërë miq. “Si student isha i ngadaltë dhe isha keq në sporte.

Kur më flisnin, nuk mund t’i kuptoja. Nja dy vjet më parë, gruaja ime pyeti një profesor të moshuar, tani nëntëdhjetë vjeç, si po shkoja në shkollë, dhe ai u përgjigj se isha një rast i humbur”. Prindërit e tij sikur nuk dinin si ta ndihmonin. “Nuk kisha besimin më të vogël në vetvete, isha absolutisht i bindur se isha budalla”.

Advertisement

Miti

Hopkins punonte jashtëzakonisht shumë, duke përsëritur çdo skenë 250 herë (jo më shumë, as më pak) për të stërvitur trurin e tij si një atlet, derisa linjat të vijnë krejtësisht të natyrshme. “Koka ime është si kjo, unë jam i fiksuar. Baza e të gjithë disiplinës sime vjen nga teatri, por unë kurrë nuk kam punuar në grup.

Unë nuk isha një prani e madhe në kompani, sepse nuk përshtatesha. Unë kurrë nuk e gjeja vendin tim. Në atë kohë, mezi prisja të largohesha nga dhoma e zhveshjes dhe të shkoja në lokalin më të afërt”.

Aktori Laurence Olivier gjithashtu e kishte njohur shpirtin e tij shkatërrues dhe, i shqetësuar nga zakoni i pirjes, e referoi atë te një psikiatër. Në të kaluarën jo aq të largët, në vitin 2018 gjatë një interviste, Hopkins e përcaktoi përvojën e tij me alkoolizmin si “një dhuratë e shkëlqyer, sepse humnera më ndjek kudo që të shkoj”.

Advertisement

Unë dyshoj se tani kjo përshtypje ka ndryshuar, edhe nëse ai vazhdon ta përshkruajë atë zbrazëti si nxitje. Ai më rrëfen: “Nëse shikoj prapa, nuk jam aspak krenar për veten time sepse shoh se sa dëm u kam bërë të tjerëve. Të jesh pranë alkoolistëve të vret, dhe unë isha një prej tyre.

Sidoqoftë, edhe sikur të mos kthehesha kurrë për t’i rijetuar ato vite, sepse kisha shkaktuar kaq shumë dhimbje, shqetësimi dhe zemërimi i asaj periudhe ishin një forcë që drejtoi jetën time, duke më bërë të lë gjithçka për të shkuar diku tjetër. Kam marrë disa vendime të pamatura, por ato kanë rezultuar me fat”.

Hopkins vendosi të linte pijen më 29 dhjetor 1975, pasi u zgjua në një dhomë hoteli në Arizona pa pasur idenë më të vogël se si arriti atje.

Ai mori pjesë në një takim të alkoolistëve anonimë dhe që prej asaj kohe nuk ka prekur asnjë pikë alkooli. “Dhe as nuk e ndjeva nevojën. Kur kërkova ndihmë dhe kuptova që nuk isha vetëm, por që kishte mijëra njerëz si unë, të gjitha frikërat e mia filluan të zhdukeshin”. Kur e pyes se si arriti të lërë pijen dhe të kishte një qëndrim të matur, ai papritmas ngrin përsëri: “Alkooli është një kapitull i mbyllur. Është një temë e mërzitshme”.

Advertisement

Më 29 dhjetor, ai dërgoi një mesazh me video në Twitter për 750,000 ndjekësit e tij, pasi kishte 45 vjet pa pirë alkool. Aktori është empatik: “Është një sjellje e detyrueshme që lehtëson shqetësimin për të jetuar dhe tani për tani ka me të vërtetë miliona njerëz në probleme serioze.

Ka nga ata që e gjejnë veten të lidhur në shtëpi me fëmijë në ndonjë ndërtesë shumëkatëshe, pa pasur asgjë për të bërë. Është një stres i pabesueshëm, prandaj është normale të kërkosh një rrugëdalje. Karakteristika e atyre që kapen pas shishes, cigareve, ushqimit ose çdo varësie tjetër është kokëfortësia.

Ju mendoni se mund ta bëni, por nuk e bëni. Ju duhet të kërkoni ndihmë. Bëni gjithçka që mundeni për të hyrë në kontakt me dikë, sepse po vrisni veten. Që kur u largova, jeta ime vetëm u përmirësua”.

Suksesi i “The silence of the lambs” i dha atij një Oskar në vitin 1992 për portretizimin e tij të psikiatrit vrasës Hannibal Lecter dhe largoi disa nga zërat e tij të brendshëm që i përsëritën “ju jeni budalla, nuk jeni i mirë për asgjë, nuk i meritoni të gjitha këto”.

Advertisement

“Sapo lexova skenarin, kuptova se si ta bëja atë të adhurueshëm dhe të pamëshirshëm në të njëjtën kohë”, kujton ai. Që nga ajo kohë, ka pasur shumë çmime.

A është e mjaftueshme e gjithë kjo, më në fund, për ta ndjerë se ka gjetur vendin e tij në botë? “Jo!, – shpërthen ai, – kur mendon se je i veçantë, qoftë edhe pak, je i dehur, sepse nuk je. Shijoni dhuratat që keni marrë, pa e lodhur kokën shumë”.

Dashuria e fundit

Në vitin 2003 ai u martua për herë të tretë, me aktoren kolumbiane Stella Arroyave, e cila në moshën 64 vjeç “është e fiksuar pas maskave dhe higjienës së duarve, ajo me të vërtetë kujdeset për mua dhe nuk lejon të jem negative. Nëse jam kritik ndaj vetvetes, nëse i them vetes që jam budalla”, ajo më fyen: “Merre prapa atë që the, nuk je budalla, ti je ndryshe”. Me kalimin e kohës ai ka mësuar të jetë më pak i ashpër me veten, por është Stella që i ka dhënë besim për të pikturuar. Tani ai shet peizazhet e tij, portrete surreale dhe vepra abstrakte për mijëra dollarë.

Advertisement

Ai nuk kalon kohë me kolegët aktorë. “Më pëlqen të qesh dhe të bëj shaka, por nuk jam shumë social. Në kohën time unë rrija nëpër festa dhe bare. Tani jam më mirë vetëm. Kur, në fillim të një filmi, producenti njofton “Sonte do të shkojmë në darkë së bashku që të njohim njëri-tjetrin”, brenda meje mendoj “jo”, por përshtatem. Pastaj, kur të jesh atje, shikon përreth dhe kupton se të gjithë të tjerët do të donin të ishin edhe diku tjetër. Le të shtiremi të gjithë. Është normale dhe është njerëzore”.

“Corriere della Sera”, përshtati në shqip Gazeta “Si”

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy