Shuhet në moshën 98-vjeçare violinisti i famshëm izraelit Ivry Gitlis

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare në Paris violinisti i njohur izraelit Ivry Gitlis. Lajmi për vdekjen e tij është njoftuar nga familjarët.

Një figurë jashtëzakonisht karizmatike me pasion për eksperimente, Gitlis është përshkruar si një nga më të mirët modernë të muzikës klasike.

Ai luajti me orkestrat më të mira në botë, por në të njëjtën mënyrë duke performuar me yje të rokut dhe virtuozët e xhazit.

Në vitin 1955, ai u bë muzikanti i parë izraelit që luajti në Bashkimin Sovjetik.

Advertisement

Gitlis ishte gjithashtu një avokat i vendosur i procesit të paqes Izrael-Palestinë.

Ai lindi në vitin 1922 në Haifa nga prindër hebrenj që ishin larguar nga Ukraina dhe filloi të luante violinë kur ishte gjashtë vjeç.

Gitlis kishte një karrierë të suksesshme muzikore dhe ishte ambasador i vullnetit të mirë për Kombet e Bashkuara.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy