Xhufi: Ismail Qemali nuk ishte bej, por intelektual. Jetoi me punën e mendjes dhe jo të pronave

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Xhufi: Ismail Qemali nuk ishte bej, por intelektual. Jetoi me punën e mendjes dhe jo të pronave

I ftuar në emisioni “Shqip” nga Dritan Hila në “Dritare TV”, historiani i njohur Pëllumb Xhufi ka folur për historinë e Shqipërisë.

Xhufi ka folur edhe për figurën e Ismail Qemalit duke u shprehur se ai nuk ka qenë asnjëherë bej në kuptimin e të ardhurave dhe se ai ka ka qenë intelektual ka jetuar me punën e mendjes dhe jo pronat. Sipas Xhufit, Ismail Qemali ka pasur edhe prona por ishte kapitalist.

“Si mund të kërkohet sot që Ismail Qemali nuk e donte Pavarësinë. Që në 1900 Ismail Qemali u nda nga Perandoria Osmane me frazën e famshme “Unë e sot e tutje do mendoj vetëm për Shqipërinë” dhe shkoi në perëndim. Nuk shkruante poezi Isamil Qemali por bënte plane lufte.

Në pleqëri Ismail Qemali u bë udhëheqës kryengritjesh. Dhe këta që mundohen ta nxjerrin familje të madhe bejlerësh Ismail Qemalin, por ai nuk ka qenë asnjëherë bej, ai ka qenë intelektual ka jetuar me punën e mëndjes dhe jo të pronave.

Advertisement

Ai ka pasur edhe prona, madje ka pasur minierën e Selenicës, ka pasur industrinë e drurit në Liban, në Bullgari me një anglez ka qenë bashkëpronar miniere, ka qenë kapitalist por këta duan ta nxjerrin që ka qenë si Esat Pashë Toptani Ismail Qemalin, që donte të demokratizonte perandorine osmane. Kur kjo dështoi ai iu kushtua Shqiperisë.”, u shpreh Xhufi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy