15 vite burg për vrasësin e gazetares malteze

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vincent Muscat u shpall fajtor dhe dhe u dënua me 15 vjet burg për vrasjen e gazetares malteze, Daphne Caruana Galizia. Ngjarje e ndodhur në vitin 2017 . Galizia u vra gjatë një sulmi me bombë të vendosur në  makinën e saj, vrasje e cila terrorizoi vendin me një popullsi rreth 500 mijë banorë.

Muscat u arrestua së bashku me dy vëllezërit, George dhe Alfred Degiorgio, të cilët u akuzuan për vendosjen e bombës që vrau gazetaren investigative.

Edhe pse fillimisht ai nuk e pranojë  krimin, Muscat dyshohet se ai tashmë po negocion me Prokurorin e Përgjithshëm për reduktimin e dënimit të tij.

Përpara se të gjente vdekjen, gazetarja investigative ishte duke luftuar me dhjetëra padi të hapura kundra saj me akuzën e shpifjes.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy