820 të vdekur dhe qindra të plagosur; tërmeti në Marok shkakton një masakër të vërtetë njerëzore

Pinterest LinkedIn Tumblr +
820 të vdekur dhe qindra të plagosur; tërmeti në Marok shkakton një masakër të vërtetë njerëzore

Numri i të vdekurve nga tërmeti i dhunshëm që goditi Marokun mbrëmë është rritur në 820, shkruan në faqen e saj media marokene Medias24.

 

Të lënduarit, janë të paktën 672, prej të cilëve 205 janë në gjendje të rëndë.

 

Advertisement

Qendra gjeofizike e Marokut raportoi se tërmeti me magnitudë 6.8 goditi zonën Ighil në Atlasin e Lartë.

 

Ighil, një zonë malore me fshatra të vegjël bujqësore, ndodhet rreth 70 km në jugperëndim të Marrakech.

 

Advertisement

Me qindra ndertese jane shkaterruar plotesisht ndersa shume te tjera jane demtuar pjeserisht.

 

MIjera e mijera qytetare kane mbetur pa nje strehe nderkohe qe situata me emegjente lidhet me dhenien e gjakut per shume persona te mbetur te plagosur.

 

Advertisement

Tërmeti shkatërrues që goditi kete vend ishte aq i forte saqe u ndje deri në Portugali dhe Algjeri.

 

Kjo gje u raportua nga Instituti Portugez për Detin dhe Atmosferën dhe agjencia e mbrojtjes civile e Algjerisë, e cila mbikëqyr reagimin emergjent.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy