A po çon konflikti midis Iranit dhe Azerbajxhanit në një zjarr rajonal?

Pinterest LinkedIn Tumblr +
A po çon konflikti midis Iranit dhe Azerbajxhanit në një zjarr rajonal?

Një artikull i botuar nga portali amerikan National Interest i bën thirrje Shteteve të Bashkuara të mbështesin aksin turko-azerbajxhanas si kundërpeshë ndaj Iranit dhe Rusisë në Kaukazin e Jugut dhe në Lindjen e Mesme më të gjerë.

Autori i artikullit Taras Kozio, një profesor në Departamentin e Shkencave Politike në Universitetin Kombëtar të Akademisë Kiev-Mohyla në Ukrainë, tha se Irani po mpreh retorikën e tij ushtarake kundër Azerbajxhanit dhe po kryen manovrat më të mëdha ushtarake në tre dekadat e tij të fundit në kufijtë e tij me Azerbajxhanin.

Azerbajxhani, nga ana tjetër, po mobilizon frymën patriotike, e cila është ngritur pas fitores së fundit kundër Armenisë, për të kundërshtuar Iranin.

Presioni ushtarak i Pakistanit

Advertisement

Kozio shpjegoi se një konflikt ushtarak midis Iranit dhe Azerbajxhanit do të çonte në një zjarr rajonal, duke qenë se Turqia sapo ka arritur një marrëveshje sigurie me Azerbajxhanin duke nënshkruar Deklaratën e Shushës në qershor.

Pakistani gjithashtu, si një aleat i Turqisë dhe Azerbajxhanit, sigurisht që do të rrisë presionin ushtarak në kufirin lindor të Iranit.

Armenia, ndërkohë, e padëshiruar për të pranuar humbjen, mund të tundohej të përdorte preokupimin e saj me luftën Azerbajxhan-Iran për të rimarrë atë që nacionalistët e quanin “Armenia lindore”, e cila do të çonte në një luftë tjetër mbi Nagorno-Karabakh.

Rusia dhe Armenia

Advertisement

Kozio shtoi se shpërthimi i një zjarri rajonal do të ishte i dëmshëm për politikën e sigurisë së Rusisë në Kaukazin e Jugut, pasi do të rrezikonte operacionin e “paqes” të Rusisë në Nagorno-Karabakh.

Ai vëren se Kremlini nuk do të jetë në gjendje të pretendojë të jetë neutral nëse aleatët e tij rajonalë, Irani dhe Armenia marrin pjesë në konflikt.

Autori vuri në dukje se nuk është një rastësi që tensionet rajonale dhe rreziku i shpërthimit të luftës Azerbajxhan-Iran u shfaqën pasi Presidenti i ri iranian Ebrahim Raisi trashëgoi një rend gjeopolitik rajonal të vendosur fort që kundërshton Iranin.

Ai thotë se pjesë e këtij konfigurimi gjeopolitik anti-iranian të vendosur fort është një grup ushtarak dhe sigurie pro-perëndimor i përbërë nga Turqia, Azerbajxhani dhe Pakistani.

Advertisement

Të tre vendet nënshkruan Deklaratën në Baku më 27 korrik, një partneritet strategjik që krijoi një format të ri për bashkëpunimin politik dhe ushtarak midis palëve.

Pakistani dhe India

Kozio gjithashtu thekson se Deklarata e Bakusë konfirmoi mbështetjen për kthimin e territoreve të pushtuara në Azerbajxhan dhe shprehu solidaritetin me qëndrimin e Pakistanit në rajonet e diskutueshme të Jammu dhe Kashmir me Indinë.

Në fillim të shtatorit, Turqia, Azerbajxhani dhe Pakistani mbajtën një stërvitje të përbashkët ushtarake në Baku, të cilën udhëheqësit ushtarakë të Azerbajxhanit e përdorën për të falënderuar aleatin për mbështetjen e tij gjatë luftës në Karabakh në 2020.

Advertisement

Izraeli, i cili ka një partneritet të sigurisë me Azerbajxhanin që nga fillimi i shekullit 21, gjithashtu i përket këtij grupi gjeopolitik, tha Kozio.

Ai shpjegon se si pjesë e këtij realiteti, ekziston një grup tjetër gjeopolitik, i përbërë nga Rusia, Armenia dhe Irani, dhe se si Armenia ka mbështetur Indinë në mosmarrëveshjen e saj territoriale me Pakistanin.

 Stërvitja më e madhe ushtarake e Iranit

Kozio tha se nuk ishte për t’u habitur që emërimi i Presidentit iranian Raisi kishte përkeqësuar marrëdhëniet midis dy grupeve gjeopolitike dhe se kërcitja e armëve filloi menjëherë pasi ai mori detyrën.

Advertisement

Irani ka kryer manovrat e tij më të mëdha ushtarakë në 30 vitet e fundit në kufirin me Azerbajxhanin.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Saeed Khatibzadeh tha se Irani “nuk do të tolerojë praninë e një entiteti sionist pranë kufijve të tij dhe do të marrë masat e sigurisë që ai i konsideron të nevojshme.”

Pesë faktorë kryesorë

Kozio përmendi pesë faktorë që ndikojnë në përkeqësimin e marrëdhënieve iraniane me Azerbajxhanin.

Advertisement

Faktori i parë është partneriteti i sigurisë i Azerbajxhanit me Izraelin.

Edhe pse partneriteti i sigurisë së Azisë Aziatike Shiite me Izraelin është i pazakontë dhe unik, thotë autori, Baku ka treguar se bashkëpunimi i Iranit shiit me Armeninë e krishterë, “e cila ka pushtuar territorin Azerbajxhan, gjithashtu bie ndesh me solidaritetin e botës islame”.

Një faktor tjetër është mosgatishmëria e Iranit për të pranuar një shtet shiik laik (Azerbajxhan), të cilin ai e konsideron se i përket sferës tradicionale të ndikimit persian.

Azerbajxhani modern dhe laik gjithashtu siguron mbështetje për opozitën iraniane, duke i treguar asaj një rrugë alternative që duhet të marrë vendi i tyre.

Advertisement

Kështu, shembulli i iranianëve të pakënaqur në Azerbajxhan të kujton rolin që luan Ukraina demokratike për kundërshtimin rus ndaj regjimit të Presidentit Vladimir Putin.

Faktori i tretë është frika e Iranit nga shkëputja e pakicës azerbajxhanase brenda vendit, e cila përbën më shumë se një të katërtën e popullsisë së saj.

Ndikimi i Turqisë në Azerbajxhan

Faktori i katërt është ndikimi në rritje i Turqisë në Azerbajxhan.

Advertisement

Në tre dekadat e fundit, ka pasur një zhvillim intensiv të ekonomisë dhe infrastrukturës energjetike të Azerbajxhanit, gjë që e ka bërë këtë vend dominues midis tre vendeve të Kaukazit të Jugut, dhe Iranit nuk i pëlqen një zhvillim i tillë.

Faktori i pestë është zhgënjimi iranian nga rezultati i luftës në vitin 2020, i cili, pas kthimit të territoreve të pushtuara në Azerbajxhan, uli kufirin iranian-armen në më pak se 50 kilometra.

Kjo i dha Azerbajxhanit mundësinë për të mbytur në mënyrë shumë efektive furnizimin me rrugë të Iranit për pakicën separatiste armene në Nagorno-Karabakh.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy