Bëni Like Struga.info në Facebook


Ajsbergu me përmasat e Londrës, shkëputet nga Antarktida

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ajsbergu me përmasat e Londrës, shkëputet nga Antarktida

Një ajsberg me përmasa afërsisht sa të Londrës është shkëputur nga Antarktida të dielën.

 

Shkencëtarët zbuluan për herë të parë çarje nga kontinenti i bardhë një dekadë më parë por në dy vitet e fundit ka patur më shumë shkëputje akujsh.

 

Advertisement

Ajsbergu është rreth 600 milje katrorë, ose 1550 kilometra katrorë. Studiuesit thonë se kjo ngjarje ishte e pritshme dhe jo rezultat i ndryshimeve klimatike.

 

65% e bimëve dhe kafshëve të Antarktidës mund të zhduken, thonë shkencëtarët. Pinguinët ikonë e këtij kontinenti janë më të rrezikuarit.

 

Advertisement

Studiuesit thonë se dëmtimet e shumta, vijnë kryesisht për shkak të temperaturave 2 gradë celcius mbi mesataren gjatë muajit nëntor dhe dhjetor. Erërat e forta kanë qenë gjithashtu një faktor që ka ndikuar.

 

Të dhënat e fundit tregojnë se akulli nuk është rikuperuar, duke sugjeruar se kontinenti mund ta mbyllë verën me një rekord të ri për të dytin vit radhazi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy