“Çmendet” moti në Evropë, Italia “përvëlohet” nga i nxehti, zjarret pushtojnë Turqinë, Spanja përfshihet nga përmbytjet e papritura

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Çmendet” moti në Evropë, Italia “përvëlohet” nga i nxehti, zjarret pushtojnë Turqinë, Spanja përfshihet nga përmbytjet e papritura

Temperaturat e larta kanë “pushtuar” pjesë të Evropës duke shkaktuar edhe problem të mëdha deri në pasojë vdekje të shumë banorëve. Por, nga ana tjetrër, moti duket sikur është “çmendur”, pasi valë të frikshme ‘meteo-tsunami’ po godasin Ishujt Balearik, përmbytje të mëdha në Alpet Franceze dhe zjarre vdekjeprurëse që shpërthejnë fshatrat turke.

Mërkuri pritet të rritet deri në 42 gradë Celsius sot në qytetin jugor italian të Foggia, ndërsa hotelet në Siçili thuhet se kanë larguar turistët mes një thatësire në ishull.

Mediat e huaja raportojnë se në Spanjë, një video dramatike ka treguar momentin kur një valë e madhe shpërtheu mbi rrugën në qytetin turistik Balearic të Puerto Alcudia, një zonë e njohur për turistët.

Por përmbytjet  në Francë shkatërruar një fshat alpin dhe duke i detyruar banorët e tij të evakuohen me helikopter.

Advertisement

Ndërkohë në Turqi, njëmbëdhjetë persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra janë plagosur pasi një zjarr i madh përfshiu disa fshatra gjatë natës, tha të premten ministri i shëndetësisë i vendit.

Italia tani po përgatitet gjithashtu për zjarret, me paralajmërime se vala e të nxehtit e kombinuar me kushtet e thata mund të prodhojë rrethana ideale për flakët në zona si Sardenja dhe Siçilia.

Një zjarr i egër shpërtheu në lagjen Camaldoli të Napolit vonë të mërkurën, duke lënë pjesë të qytetit të mbuluara me pluhur. Më në jug, Siçilia ka qenë në vijën e parë të përballjes me verërat më të ngrohta për shkak të ndryshimeve klimatike – duke regjistruar temperaturën më të lartë të regjistruar në Evropë prej 48.8 gradë Celsius në 2021..

Agjencia kombëtare e motit të Spanjës AEMET paralajmëroi se ekzistonte një mundësi prej 40 deri në 70 për qind që një meteo-tsunami të ndodhte mes të mërkurës orës 18:00 dhe të enjtes në orën 08:00.

Advertisement

Pamjet dramatike ajrore të skenës nga sot tregojnë valët që vazhdojnë të lahen nëpër fshat, me një ekip televiziv që vëzhgon një shtëpi të shkatërruar nga forca e rrymës.

Shtëpitë e tjera ishin pothuajse të zhytura në ujë, raportoi France Télévisions, me rrugët e mbushura me baltë dhe makina që shiheshin të rrotulluara anash.

Ndërkohë janë kushtet e thata që po rrënojnë Turqinë, duke lejuar që zjarret si furra të mbulohen në rajonin juglindor kurd, të cilat kanë rezultuar me viktima.

Sipas shifrave të fundit nga Sistemi Evropian i Informacionit për Zjarret në Pyje (EFFIS), Turqia ka pësuar 74 zjarre deri tani këtë vit, të cilat kanë shkatërruar 12,910 hektarë tokë.

Advertisement

Në verën e vitit 2021, Turqia pësoi zjarret e saj më të këqija ndonjëherë, të cilat morën nëntë jetë dhe shkatërruan sipërfaqe të mëdha toke pyjore në brigjet e saj të Mesdheut dhe Egjeut.

Fatkeqësia shkaktoi një krizë politike pasi doli se Turqia nuk kishte aeroplanë funksionalë të zjarrfikësve, duke rritur presionin ndaj Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, i cili u detyrua të pranonte ndihmën ndërkombëtare.

Kjo e shtyu gjithashtu Ankaranë të shtyjë ratifikimin e vonuar nga Turqia të Marrëveshjes së Parisit për Klimën, duke u bërë e fundit nga grupi i 20 ekonomive kryesore që e bën këtë.

Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës do të nxisë më shumë zjarre dhe fatkeqësi të tjera në Turqi, nëse nuk merren masa për të trajtuar problemin. /vizionplus.tv

Advertisement

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy