Instaluan kamera sekrete, shkatërrohet rrjeti i spiunazhit rus në Poloni

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Instaluan kamera sekrete, shkatërrohet rrjeti i spiunazhit rus në Poloni

Një grup spiunësh rusë janë arrestuar në Poloni. Mediat ndërkombëtare raportojnë se shërbimet polake të sigurisë kishin shkatërruar rrjetin spiunazhit prej 6 personash që punonin për Rusinë.

 

Rusët u arrestuan me dyshimin se kishin instaluar kamera sekrete për të filmuar infrastrukturën e transportit të përdorur për dërgimin e ndihmave në Ukrainë.

 

Advertisement

Konflikti i spiunazhit prej dekadash midis Rusisë dhe Perëndimit është intensifikuar që nga lufta në Ukrainë. Polonia është një nga aleatët më të fortë të Ukrainës dhe forcat e saj të sigurisë kanë arrestuar disa persona të dyshuar për spiunazh për Rusinë që nga pushtimi shkurtin e kaluar.

 

Sipas mediave vendase, grupi kishte instaluar dhjetëra kamera pranë kryqëzimeve hekurudhore dhe rrugëve të rëndësishme të transportit në provincën Podkarpackie të Polonisë, e cila kufizohet me Ukrainën.

 

Advertisement

Disa prej tyre u gjetën pranë një aeroporti të vogël rajonal që është shndërruar në një qendër logjistike ndërkombëtare që dërgon ndihma ushtarake dhe humanitare në Ukrainë, raporton BBC.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy