Iraku raporton për kapjen e një figure të lartë të IS-it

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Iraku raporton për kapjen e një figure të lartë të IS-it

Një zëvendës i kreut të vrarë të grupit terrorist, Shteti Islamik (IS) është zënë në Irak, ka thënë kryeministri irakian, Mustafa al-Kadhimi, përmes një postimi në Twitter më 11 tetor.

Ai ka thënë se Sami Jasim, anëtar i lartë i IS-it dhe zëvëndës i ish-liderit Abu Bakr al-Baghdadi, është zënë nga shërbimi irakian i inteligjencës.

Ai nuk ka ofruar hollësi tjera për të.

Baghdadi është vrarë gjatë një bastisjeje të forcave speciale amerikane në veriperëndim të Sirisë më 2019.

Advertisement

Jasim është në mesin e figurave të IS-it për të cilin Shtetet e Bashkura kanë ofruar shpërblim nëse ndalohet./ Rel

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy