Mitsotakis thirrje BE-së: Shmangni vonesat në furnizimin me vaksina

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, në një intervistë për “Bloomberg” tha se shkalla e vaksinimeve kundër Covid-19 varet nga disponueshmëria e vaksinave, ndërsa i bëri thirrje Bashkimit Evropian që të shmangur vonesat e mëtejshme në shpërndarje.

Ai vuri në dukje se Greqia e ka menaxhuar më mirë trajtimin e pandemisë në krahasim me vendet e tjera dhe se injektimi i dozave po ecën me një ritëm të përshpejtuar.

“Ne jemi shumë të varur nga numri i vaksinave që marrim nga Evropa. Unë pres që numri i vaksinave, të rritet ndjeshëm”, deklaroi ai.

Ne nuk do të qëndrojmë prapa vendeve të tjera sa i përket marrjes sa më shpejt të këtyre vaksinave. Jam i sigurt se edhe në Bruksel… mësimet janë marrë… ”

Advertisement

Ai gjithashtu vlerësoi se pandemia do të zbehet nga muaji prilli. Sipas tij, shkak do të jetë përmirësimi i motit.

“Shpresojmë që një përqindje e konsiderueshme e popullsisë greke do të vaksinohet deri në verë.”

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy