Mrekullia ndodhi; familja me 5 anëtarë nxirret e gjallë 1 javë pasi kishte mbetur nga rrënojat e përmbytjeve në Libi

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Mrekullia ndodhi; familja me 5 anëtarë nxirret e gjallë 1 javë pasi kishte mbetur nga rrënojat e përmbytjeve në Libi

Në Libi , një javë pas përmbytjeve që goditën vendin , një familje me pesë anëtarë u nxor e gjallë nga rrënojat nën të cilat ishin bllokuar.

Shpëtimi ndodhi në një zonë pranë Dernës . 

 

 Përmbytjet katastrofike të shkaktuara një javë më parë në Libi nga stuhia Daniel shkaktuan të paktën 11.300 të vdekur në Derna, në lindje të vendit.

Advertisement

 

 Kjo u bë e ditur nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), duke shtuar se fatkeqësia shkaktoi edhe vdekjen e 170 personave në vende të tjera në Libinë lindore. 

 

Stuhia Daniel, e cila goditi qytetin me 100,000 banorë gjatë natës midis të dielës 10 dhe të hënës 11 shtator, shkaktoi dështimin e dy digave në rrjedhën e sipërme, duke shkaktuar një përmbytje të madhësisë së cunamit përgjatë vadit që përshkon qytetin. 

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy