NATO: “Putini do luftë, do të dërgojmë më shumë armë në Kiev”

Pinterest LinkedIn Tumblr +
NATO: “Putini do luftë, do të dërgojmë më shumë armë në Kiev”

“Putini po rrit aftësitë e tij ushtarake, ai nuk do paqe, por luftë. Për këtë ne duhet të rrisim mbështetjen tonë për Ukrainën.

 

Deklarata u be nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

 

Advertisement

Reagimi i kreut te Aleances vjen pak pasi Putin ne nje fjalim drejtuar kombit rus ne njevjetorin e agresionit ushtarak ne Ukraine, akuzoi Perendimin se ishte shkaktar i kesaj lufte.

 

Nëse Putini fiton, të gjithë do të jenë në rrezik. Rusia ka vendosur të pushtojë Ukrainën dhe Ukrainën, ka të drejtë të mbrojmë dhe kemi të drejtë ta mbështesim. Do të dërgojmë armë më të avancuara” në Kiev, tha sekretari, Jens Stoltenberg.

 

Advertisement

Ai nënvizoi se me BE-në po diskutohet rritja e prodhimit të instrumenteve ushtarake dhe municionit “edhe përmes prokurimit të përbashkët”.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy