OKB: Vendet nuk bien dakord për autorizim të anijeve për eksportet e grurit të Ukrainës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
OKB: Vendet nuk bien dakord për autorizim të anijeve për eksportet e grurit të Ukrainës

Zyrtarët që mbikëqyrin eksportet e drithërave dhe plehrave të Ukrainës përmes Detit të Zi nuk kanë arritur një marrëveshje për të autorizuar ndonjë anije të re, tha të premten një zëdhënës i Kombeve të Bashkuara.

 

Zyrtarët rusë, ukrainas, turq dhe të OKB-së janë pjesë e grupit të njohur si Qendra e Përbashkët e Koordinimit. Për momentin, grupi tha se po vazhdon të inspektojë anijet e miratuara më parë, por po inkurajon vendet që të vazhdojnë të negociojnë për anijet e reja, raporton CNN.

 

Advertisement

“Sekretari i Përgjithshëm u ka komunikuar të gjitha palëve propozimin e tij për rrugën përpara që synon përmirësimin, shtrirjen dhe zgjerimin e Nismës, duke marrë parasysh qëndrimet e shprehura nga palët. Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve të vazhdojnë diskutimet e tyre, kapërceni sfidat operacionale dhe punoni drejt zbatimit dhe vazhdimit të plotë të Iniciativës”, tha Farhan Haq, zëvendës zëdhënës i OKB-së.

 

Marrëveshja e eksportit u ndërmjetësua nga OKB-ja dhe Turqia dhe u nënshkrua nga përfaqësues nga Rusia dhe Ukraina korrikun e kaluar.

 

Advertisement

Ajo premtoi të zhbllokojë portet në Detin e Zi për të lejuar kalimin e sigurt të drithit dhe farave vajore, duke ndjekur rrugët e identifikuara nga pilotët detarë ukrainas për të shmangur minat dhe me ndalesa në Stamboll për të siguruar që armët të mos kthehen kontrabandë në vend.

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy