Protesta pro Palestinës në Londër, incidente dhe arrestime, 3 policë të plagosur

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dyzet persona u arrestuan mbrëmjen e së martës në Londër pas incidenteve që ndodhën sapo përfundoi një demonstratë në mbështetje të palestinezëve.

Sipas Scotland Yard, tre policë u plagosën gjatë incidenteve.

Megjithatë, shumica dërrmuese e qytetarëve që morën pjesë në demonstratën, e cila u organizua për të protestuar kundër bombardimeve izraelite të Rafahut, u shpërndanë pa incidente, shton policia.

Demonstruesit vlerësohet të kenë qenë deri në 10,000 njerëz.

Një kordon policie ishte vendosur për të frenuar demonstratën e palicensuar dhe më pas policia ndërhyri dhe bëri arrestime.

Advertisement

Gjithsej 40 persona u arrestuan, kryesisht sipas Ligjit për Rendin Publik, për pengim të trafikut dhe sulm ndaj personelit të urgjencës, tha policia.

Protesta pro Palestinës në Londër, incidente dhe arrestime, 3 policë të plagosur

Tre efektivë të policisë kanë mbetur të plagosur, dy prej tyre lehtë, ndërsa një polic ka mbetur i plagosur rëndë në fytyrë.

Protestat u zhvilluan gjithashtu në Paris, ku policia përdori gaz lotsjellës kundër njerëzve që demonstronin pa leje, në Portugali dhe në Meksikë, ku shpërthyen përleshjet midis protestuesve dhe policisë pranë ambasadës izraelite./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy