Rritet frika për dhunë para zgjedhjeve parlamentare në Francë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Shqetësimet janë në rritje për dhunën politike përpara zgjedhjeve parlamentare të nivelit të lartë në Francë, pasi një sërë ligjvënësish u sulmuan gjatë fushatës këtë javë.

Zëdhënësja e qeverisë franceze Prisca Thevenot dhe ekipi i saj u sulmuan teksa po punonin të mërkurën mbrëma, e fundit në një varg incidentesh të dhunshme që përfshinin ligjvënësit francezë të cilët kundërshtuan zgjedhjet parlamentare të së dielës.

Skuadra e saj nuk është e vetmja. Politikania e “National Rally”, Marie Dauchy, e cila kandidon në zonën elektorale juglindore të Savoie, vendosi të pezullojë fushatën e saj pasi tha se u sulmua fizikisht gjatë fushatës në një treg.

Në Paris, një kandidat i qendrës së djathtë nga partia Republikanët, Nicolas Conquer, bëri një ankesë zyrtare pasi pretendoi se ishte sulmuar nga aktivistët e krahut të majtë të hënën.

Advertisement

Politikanët kanë paralajmëruar vazhdimisht se një fitore e ekstremit të djathtë mund të provokojë protesta të mëdha në rrugë me Presidentin Emmanuel Macron që shkon aq larg sa të thotë se “lufta civile” mund të shpërthejë nëse ekstremi i majtë ose i djathtë fiton me një diferencë të madhe në balotazhin e së dielës.

Thevenot, një kandidate nga partia e Rilindjes së Macron, ishte në zonën e saj elektorale në periferi të Parisit me anëtarët e ekipit të saj kur grupi u sulmua pasi u përpoq të ndalonte një grup të rinjsh që po prishnin postera.

Duke dhënë një rrëfim të incidentit për gazetën franceze Le Parisien, politikania tha se megjithëse nuk u lëndua në sulm, zëvendësi i saj dhe një anëtar i ekipit të saj të fushatës u dërguan në spital pasi pësuan lëndime.

Katër persona janë marrë në pyetje në lidhje me incidentin, tha ministri i Brendshëm Gerald Darmanin për televizionin francez France 2 të enjten në mëngjes.

Advertisement

Thevenot është zotuar të vazhdojë fushatën, duke thënë në një postim në X të enjten se “dhuna nuk është kurrë zgjidhja”.

Politikanët dënuan sulmin dhe dërguan një paralajmërim të fortë në lidhje me dhunën.

Jordan Bardella, kreu i partisë së ekstremit të djathtë Rally National (RN), shprehu “mbështetjen e tij të plotë” për Thevenot pas sulmit, duke bërë thirrje për “qetësi”./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy