Rruga e Rutte drejt udhëheqjes së NATO-s përballet me pengesa nga katër shtete

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rruga e Rutte drejt udhëheqjes së NATO-s përballet me pengesa nga katër shtete

Kryeministri holandez Mark Rutte dhe mbështetësit e tij po përballen me një sërë pengesash në përpjekjen e tij për t’u bërë sekretari i ardhshëm i përgjithshëm i NATO-s, gjë që mund të vonojë vendimin me javë.

Rutte është një pretendent kryesor për të marrë detyrën nga Sekretari i Përgjithshëm aktual i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Diplomatët e NATO-s ishin të bindur se emri i shefit të ardhshëm do të zgjidhej gjatë javës së parë të prillit, në kohën e takimit të ministrave të Jashtëm të aleancës dhe festimit të 75-vjetorit.

Megjithatë, kandidatura e papritur e presidentit rumun Klaus Iohannis për të njëjtin pozicion ka trazuar ujërat për personat që e kishin menduar Rutte pretendentin kryesor.

Advertisement

Në këtë fazë, Rutte duhet të fitojë besimin e katër qeverive: Hungarisë, Rumanisë, Sllovakisë dhe Turqisë.

Me ministrat e Jashtëm që diskutojnë këtë çështje gjatë takimit të tyre në Bruksel, është e paqartë nëse çështja do të zgjidhet nga takimi i fundit ministror në Pragë (30-31 maj) përpara samitit të liderëve në Uashington (9-11 korrik).

Mandati i Stoltenberg është planifikuar të përfundojë më 1 tetor pas dhjetë vjetësh. Mandati i tij ishte rinovuar tre herë, duke përfshirë mbajtjen e aleancës në duar të sigurta pas luftës së Rusisë në Ukrainë.

Procesi i emërimit është jozyrtar, informal dhe me dyer të mbyllura dhe lista e kritereve, duke përfshirë disponueshmërinë, gjininë, kombësinë dhe shpenzimet ushtarake kombëtare, e bën të vështirë marrjen e një kuptimi të qartë se kush do të marrë vendin e punës.

Advertisement

Rutte aktualisht mbështetet nga katër anëtarët e NATO-s që formojnë të ashtuquajturin ‘katërshe’ – Franca, Gjermania, Mbretëria e Bashkuar dhe shpenzuesi më i madh i mbrojtjes, Shtetet e Bashkuara.

Kjo mbështetje dhe ajo e më shumë se 20 qeverive të tjera kombëtare duhet t’i kishin garantuar Rutte një rrugë të papenguar drejt pozicionit.

Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas, e cila konsiderohet një kandidate e mirë midis anëtarëve të aleancës, njoftoi mbështetjen e saj për Rutte në një postim në X të martën (2 prill), duke hedhur poshtë thashethemet se ajo do të kandidonte për postin.

Disa diplomatë të NATO-s thanë se asnjë nga mbështetësit e Rutte nuk e ka ndërruar kampin.

Advertisement

“Ka një debat të vazhdueshëm mbi kualifikimet e të dy këtyre liderëve shumë mbresëlënës dhe ne do të vazhdojmë të debatojmë pro dhe kundër derisa të arrijmë konsensus,” tha Smith.

Si Turqia ashtu edhe Hungaria kërkojnë më bindësit, thanë burimet.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se dëshiron që sekretari i përgjithshëm i ardhshëm i NATO-s ta marrë më seriozisht luftën kundër terrorizmit dhe “të marrë parasysh ndjeshmërinë e aleatëve jo-BE” pas një takimi me Rutte muajin e kaluar, duke hapur rrugën për diskutim.

Ministri i Jashtëm i Hungarisë Peter Szijjarto tha se qeveria e kryeministrit të tij Viktor Orbán kundërshton emërimin e Rutte, pasi holandezi kritikoi të dhënat e sundimit të ligjit në Budapest.

Advertisement

Rumania ka kandidatin e saj, ndërsa Sllovakia është në mes të një periudhe zgjedhore.

Disa diplomatë të NATO-s që mbështesin Rutte thanë se besonin se si Ankaraja ashtu edhe Budapesti mund të binden gjatë javëve të ardhshme, pasi holandezi është në kontakt me udhëheqësit dhe mbështetësit e tij dhe nuk e konsideron Iohannis një kandidat serioz.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy