Rusia akuzon Amerikën: Dy avionë të Forcave Ajrore të SHBA-së u hodhën në Detin Baltik

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rusia akuzon Amerikën: Dy avionë të Forcave Ajrore të SHBA-së u hodhën në Detin Baltik

Rusia ka deklaruar se ka kapur dy avionë të Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Detin Baltik pranë kufirit rus.

 

“Më 23 maj 2023, kontrolli i hapësirës ajrore ruse mbi Detin Baltik zbuloi dy objektiva ajrore që po i afroheshin kufirit shtetëror të Federatës Ruse”, tha Qendra Kombëtare e Kontrollit të Mbrojtjes së Federatës Ruse në një deklaratë në Telegram. “Për të parandaluar shkeljen e kufirit shtetëror të Federatës Ruse, një luftëtar Su-27 nga forcat e mbrojtjes ajrore të Flotës Baltike u hodh në ajër,” vijon deklarata. 

 

Advertisement

Por pretendimet e Rusisë kanë marrë përgjigje nga Pentagoni, i cili deklaron se ishte një ndërveprim i sigurt dhe profesional.

 

“Nuk ka asgjë domethënëse për të raportuar në atë front”, deklaroi për mediat sekretari i shtypit i Pentagonit.

 

Advertisement

Pentagoni konfirmoi se kishte një “ndërveprim” midis dy prej bombarduesve të tij B-1 dhe avionëve rusë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy