Shpërthejnë tensionet, Koreja e Veriut dërgon 350 balona me mbeturina drejt “Jugut“

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koreja e Jugut zbuloi 350 tullumbace të tjera të Koresë së Veriut që “supozohet” se po transportonin mbeturina të hënën, duke rindezur tensionet, shkruan CNN. 

Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut thanë se një tullumbace e dyshuar u pa duke fluturuar në provincën veriore Gyeonggi, e cila kufizohet me Seulin, rreth orës 21:00 me orën lokale (20:00 ET).

Rreth 100 prej balonave ranë brenda rajoneve të Koresë së Jugut, shumica e të cilave u gjetën në veri të provincës Gyeonggi dhe kryeqytetit Seul pa “asnjë substancë të rrezikshme”, tha ai.

Qeveria Metropolitane e Seulit më vonë dërgoi një njoftim duke njoftuar qytetin se një tullumbace e Koresë së Veriut kishte hyrë në qiell mbi Seul, duke shtuar se qytetarët duhet të shmangin prekjen e balonave të rrëzuara dhe të raportojnë çdo pamje tek autoritetet.

Advertisement

Ushtria e Koresë së Jugut ka paralajmëruar se mund të rifillojë transmetimet propagandistike në kufi, të cilin e kishte ndërprerë vitet e fundit, duke shtuar se kjo gjë varet nga veprimet e Koresë së Veriut.

“Ushtria jonë është e gatshme të fillojë menjëherë transmetimet propagandistike kundër Koresë së Veriut dhe do të operojë me fleksibilitet në përputhje me situatën strategjike dhe operacionale”, tha shefi i Shtabit të Përbashkët të martën.

Koreja e Veriut ka dërguar mbi 1,000 balona në drejtim të Jugut që nga maji, të cilin e quan hakmarrje për aktivistët koreano-jugorë që dërgojnë fletëpalosje të cilat përmbajnë materiale kritike ndaj regjimit të liderit të saj Kim Jong Un.

Të enjten, një grup mbrojtës i Koresë së Jugut dërgoi 20 balona të mëdha që mbanin mijëra fletëpalosje propagandistike kundër Koresë së Veriut dhe shkopinj USB me argëtim koreano-jugor drejt Koresë së Veriut. Një ditë më vonë, të premten, Kim Yo Jong, motra e fuqishme e liderit të Koresë së Veriut, paralajmëroi për “telashe”.

Advertisement

“Kur bëni diçka që ju paralajmëruan qartë që të mos e bënit, është e natyrshme që do të përvalleni me pasojat”, tha ajo.

Koreja e Jugut analizoi balonat e dërguara nga Koreja e Veriut dhe zbuloi parazitë, të cilët “mund të kenë origjinën nga feçet e njeriut”, tha ministria, duke treguar “gjenet njerëzore” të gjetura në tokë.

Analiza gjeti krimba të rrumbullakët dhe rryma larvash së bashku me mbeturina të tjera, si pëlhura dhe letra të përdorura, tha ministria, duke shtuar se nuk kishte rrezik ndotjeje ose sëmundje infektive nga toka e analizuar.

Balonat mbanin gjithashtu rroba të dëmtuara nga një markë koreano-jugore, duke sinjalizuar “armiqësi ndaj mallrave të Koresë së Jugut”, si dhe rroba me imitime të personazheve të Disney-t, sipas ministrisë.

Advertisement

Zbulimi i fundit i balonave vjen ndërsa tensionet në Gadishullin Korean rriten dhe diplomacia ndër-koreane mbetet në ngërç.

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një marrëveshje mbrojtëse me Korenë e Veriut javën e kaluar pasi bisedimet mbi përpjekjet e saj për denuklearizimin kanë ngecur dhe Kim është  zotuar të zgjerojë arsenalin bërthamor të vendit të tij dhe kërcënoi se do ta përdorë atë kundër Jugut./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy