Sllovenia nën pushtetin e ujit/ Katër viktima dhe dëme të pallogaritshme

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sllovenia nën pushtetin e ujit/ Katër viktima dhe dëme të pallogaritshme

Të paktën  4 persona kanë humbur jetën  nga përmbytjet që kanë  përfshirë Slloveninë. Shirat e rrëmbyeshëm  kanë pushtuar  rrugët e qyteteteve  si dhe kanë shkaktuar dëme në infrastrukturë.

 

Deri më tani dëmet  tek bizneset e vogla  kanë shkuar në 250 milionë euro dhe pritet  që kjo shifër të jetë edhe më e lartë në ditët në vijim.

 

Advertisement

Kryeministri i vendit  njoftoi se Sllovenia ka aktivizuar Mekanizmin e Mbrojtjes Civile të BE-së teksa ka ka kërkuar ndihmë edhe nga  fqinjët. Në zonat më të prekura kanë vijuar evakuimet pasi  situata paraqitet e rëndë për shkak të rrëshqitjes së dherave.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy