Tërmeti shkatërrimtar 6.8 ballë mori mbi 1 mijë jetë njerëzish/ 3 ditë zie në Marok

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tërmeti shkatërrimtar 6.8 ballë mori mbi 1 mijë jetë njerëzish/ 3 ditë zie në Marok

Në Marok do janë shpallur tri ditë zie kombëtare pas tërmetit të fuqishëm që mori jetën e më shumë se 1 mijë qytetarëve.

 

Ky vendim u bë i ditur nga Pallati Mbretëror i vendit, raporton agjencia e lajmeve MAP.

 

Advertisement

“Është vendosur tri ditë zie kombëtare, me flamuj të valëvitur në gjysmështizë në të gjitha ndërtesat publike”, thuhet në një deklaratën e Pallatit Mbretëror.

 

Tërmeti 6.8 ballë ka prekur më shumë se 300,000 njerëz në Marrakesh dhe rrethinat e tij.

 

Advertisement

Numri i viktimave ka shkuar në 1,037, ndërsa 1,200 persona të tjerë janë lënduar.

 

Aktualisht, ekipet e kërkim-shpëtimit po vijojnë gërmimet për të nxjerrë personat që kanë mbetur të bllokuar nën gërmadha.

 

Advertisement

Forcat e armatosura marokene kanë dërguar ekipe shpëtimi në zonat e prekura për të siguruar ujë të pijshëm të pastër, furnizime ushqimore, tenda dhe batanije

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy