Zgjidhen liderët e institucioneve kryesore të BE, Meloni kundër: Propozime të gabuara

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zgjidhen liderët e institucioneve kryesore të BE, Meloni kundër: Propozime të gabuara

Udhëheqësit e BE-së dhanë miratimin e tyre politik të enjten për një treshe emrash, Ursula von der Leyen, Antonio Costa dhe Kaja Kallas, për të udhëhequr institucionet kryesore të BE-së gjatë pesë viteve të ardhshme.

Ish-kryeministri portugez, Antonio Costa u zgjodh president i Këshillit të BE-së dhe u sugjerua që presidentja e Komisionit Evropian (KE), Ursula von der Leyen të vazhdojë detyrën në mandatin e ri ndërsa kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas të emërohet përfaqësuese e Lartë e BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë.

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni abstenoi për Von der Leyen dhe votoi kundër Costa-s dhe Kallas.

“Propozimet e BE-së janë të gabuara në metodë dhe në thelb”, tha ajo.

Advertisement

Ndërkohë, kryeministri i Hungarisë Viktor Orbán votoi kundër von der Leyen, në favor të Costa-s, por abstenoi për Kallas, sipas një burimi diplomatik.

Në përgjigje të emërimit të saj, Von der Leyen  tha se  ajo ishte “mirënjohëse” ndaj liderëve të BE-së për miratimin e emërimit të saj për një mandat të dytë.

Costa  tha se  ai “mezi pret të punojë ngushtë me ta, në një frymë bashkëpunimi besnik midis institucioneve evropiane”.

“Besimi juaj do të thotë shumë. Ne duhet të vazhdojmë të punojmë së bashku për të siguruar që Evropa të jetë një partner efektiv global për t’i mbajtur qytetarët tanë të lirë, të sigurt dhe të begatë,”  tha Kallas  në reagim e parë pas emërimit të saj.

Advertisement

“Unë do të jem në shërbim të interesave tona të përbashkëta,” shtoi ajo.

Vendimi i liderëve vjen tre javë pas zgjedhjeve të BE-së, ku partitë e qendrës, Socialistët, EPP e qendrës së djathtë dhe liberalët, fituan shumicën e vendeve, pavarësisht fitoreve të mëdha për konservatorët dhe reformistët evropianë të djathtë (ECR) dhe ekstremistët, partitë e djathta Identiteti dhe Demokracia (ID).

Emërimi i Von der Leyen tani kërkon miratimin me një shumicë të thjeshtë votash në Parlamentin Evropian që pritet të enjten (19 korrik).

Megjithatë, ajo mund ta ketë të vështirë të mbledhë 362 votat e nevojshme për konfirmimin e saj.

Advertisement

Me anëtarët e Parlamentit Evropian (PE), socialistët dhe grupet politike liberale, ajo mund të arrijë 399 vota, por vetëm nëse asnjë deputet nuk rebelohet kundër marrëveshjes.

Jo të gjitha delegacionet kombëtare të këtyre grupeve janë të garantuara ta mbështesin atë.

Von der Leyen mund t’i duhet të bindë të Gjelbërit dhe ndoshta disa pjesë të ECR, që konsiderohen më ‘të moderuara’ për të garantuar rizgjedhjen e saj.

Nëse Von der Leyen nuk arrin të marrë miratimin parlamentar muajin e ardhshëm, udhëheqësit e BE-së do të kenë një muaj kohë për të zgjedhur një kandidat tjetër dhe për të rifilluar procesin.

Advertisement

Pas negociatave të gjata midis grupeve politike parlamentare të BE-së dhe komisionerëve, kanë rënë dakord për një program pune specifik të BE-së për pesë vitet e ardhshme.

Costa tani konsiderohet president i zgjedhur dhe do të marrë përsipër rolin më 1 dhjetor pasi shefi aktual i Këshillit Charles Michel të japë dorëheqjen në fund të nëntorit./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy