Aliaj: Vetoja bullgare nuk ka ekzistuar, përdoret si mekanizëm bllokues pasi nuk e meritojmë integrimin në BE

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Njohësi i çështjes së integrimit Ilir Aliaj u shpreh në Debat se çështja e vetos bullgare nuk ka ekzistuar asnjëherë dhe se ajo është një mekanizëm i Unionit për të na mbajtur ku jemi pasi Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk e meritojnë hapjen e negociatave.

Sipas Aliajt, nëse Brukseli dhe Uashingtoni do të kishin dashur heqjen e vetos, ajo do të ishte hequr menjëherë, vetëm me një telefonatë kërkese drejt Bullgarisë.

“Vetoja bullgare ishte e vërtetë apo një pretekst i Bullgarisë? Unë mendoj se nuk ka pasur një veto bullgare. Mendoj se kjo veto është një mekanizëm për të na mbajtur këtu ku jemi sepse nuk e meritojmë hapjen e negociatave. Sigurisht që Bullgaria është përdorur si masha e Bllokut. Sofja me një telefonatë nga Brukseli apo Uashingtoni do të ngrihej në këmbë për të hequr veton. Ne nuk e meritojmë. Shikoni raportet. Ne nuk kemi probleme me Bullgarinë”, u shpreh Aliaj.

Vetoja bullgare është kryefjala e të gjitha lajmeve në Maqedoni dhe Bullgari këto kohë.

Advertisement

Njohësit e politikës thonë së pas rrëzimit të qeverisë së Petkovit, integrimi i Maqedonisë në BE mund të ngadalsohet apo pezullohet, me ç’rast është penalizuar dhe Shqipëria për disa vite shkaku i Maqedonisë.

Aliaj: Vetoja bullgare nuk ka ekzistuar, përdoret si mekanizëm bllokues pasi nuk e meritojmë integrimin në BE shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy