Marsh në qendër të Shkupit me rastin e festës së Pavarësisë së Ukrainës

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Me ratin të Pavarsis së Ukrainës mbasada e Ukrainës dhe Shoqata e Ukrainasve “Lesya Ukrainka” kanë organizuar festë, sot në qendrën e Shkupit u mbajt marsh, i cili filloi në parkun “Gruaja Luftëtare” dhe përfundoi para “Ukraine Alley” ku u këndua himni kombëtar i Ukrainës.

Në këtë manifestim folën ambasadorja e Ukrainës, Larisa Dir, kryetari i Komunës së Qendës Goran Gerasimovski dhe kryetari i Shoqatës së Ukrainasve “Lesya Ukrainka” Oleksandr Urbanovich.

Me rastin kësaj festës së Pavarësisë së Ukrainës, është bërë një ekspozit me vizatime të fëmijëve ukrainas me titull “Fëmijët e Luftës”.

Siç ishte informuar më parë nga Ambasada e Ukrainës, kjo ditë po festohet për të dytin vit radhazi në kushtet e një lufte në shkallë të gjerë mes Rusisë dhe Ukrainës. Trupat ruse filluan një pushtim të Ukrainës nga toka, ajri dhe deti më 24 shkurt të vitit të kaluar dhe ai është ende në vazhdim. Ky sulm është karakterizuar si agresioni më i madh i një shteti kundër një shteti tjetër në Evropë që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore.

Advertisement

Marsh në qendër të Shkupit me rastin e festës së Pavarësisë së Ukrainës shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy