Xhaferi: Dëmet materiale në Kuvend do të paguhen nga personi i cili i shkaktoi ato

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Xhaferi: Dëmet materiale në Kuvend do të paguhen nga personi i cili i shkaktoi ato

Pas trazirave, sjelljeve të dhunshme, mallkimeve dhe ofendimeve në sallën e Kuvendit, të bërë nga dy deputetët e “Të Majtës” Borisllav Krmov dhe Dimitar Apasiev, qeveria dhe OBRM-PDUKM miratuan rregulloren e re parlamentare me 83 vota “pro”. Vetëm Krmov dhe Apasiev votuan “kundër”.

Për shkak të sjelljes së dhunshme të deputetit Krmov, i cili theu kompjuterin nga tavolina e kryetarit të Kuvendit, theu një tjetër monitor, hodhi pjesë të pajisjeve në dysheme dhe hodhi amendamentet kushtetuese, për këtë kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi për “SAKAMDAKAZAM.MK” tha se dëmin e shkaktuar në sallën e Kuvendit duhet ta paguajë ai që e ka bërë atë.

“Ne jemi punonjës të Kuvendit dhe jemi përgjegjës për pronën dhe inventarin brenda. A ju lejohet të thyeni atje ku punoni? Jo. Kështu është edhe në Kuvend. Do të krijohet një komision për përcaktimin e dëmit material, fatura do t’i shkojë personit që e ka shkaktuar. Qytetarët nuk mund të paguajnë për kompjuterët e prishur”, thotë Xhaferi.

Për hedhjen e letrave në kokë të Misovskit, Xhaferi nuk dëshiron të komentojë tani, vetëm tha se që kur Nikolla Gruevski i hodhi ujë në fytyrë, i premtoi vetes se do të ishte deputeti i fundit, sjelljen e dhunshme të të cilit në sallë e toleroi si kryetar dhe nuk u ndëshkua.

Advertisement

“Deputeti ka imunitet vetëm për atë që u tha në foltoren e Kuvendit. Një hap nga foltorja dhe rreth tij, nuk ka imunitet për atë që bën dhe dua ta kujtoj me këtë rast”, tha kryeparlamentari./Telegrafi/

Lexo po ashtu
Deputetët e “Të Majtës” demolojnë Kuvendin e Maqedonisë së Veriut

Advertisement

Xhaferi: Dëmet materiale në Kuvend do të paguhen nga personi i cili i shkaktoi ato shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy