50-vjetori i Revoltës së Spaçit/ Basha: Lëvizja më e fortë antikomuniste, burrat luftuan për interesat e vendit mbi fatet e tyre personale

Pinterest LinkedIn Tumblr +
50-vjetori i Revoltës së Spaçit/ Basha: Lëvizja më e fortë antikomuniste, burrat luftuan për interesat e vendit mbi fatet e tyre personale

Lulzim Basha ka ndarë një mesazh me rastin e 50-vjetorit të revoltës së Spaçit.

 

Basha  në një postim në rrjetin social shkruan se është një ndër lëvizjet më të forta antikomuniste përballë regjimit famëkeq në Shqipëri.

 

Advertisement

“Kryengritja e Spaçit shënon një nga lëvizjet më të forta antikomuniste gjatë regjimit famëkeq në Shqipëri. Heronjtë e kësaj revolte do të mbeten përherë simbol i përpjekjes së shqiptarëve për t’u ndarë nga komunizmi. Burrat që u ngritën kundër regjimit gjakatar në një nga burgjet më famëkeqe komuniste, dëshmuan vendosmërinë për t’iu kundërvënë propagandës dhe mizorisë famëkeqe. Ata qëndruan, luftuan dhe nuk u dorëzuan, duke vënë interesat më të larta të vendit mbi fatin e tyre personal. Mirënjohje përjetë heronjve që u sakrifikuan në emër të lirisë!”- shkroi Basha.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy