Aksioni i SPAK për arrestimin e Breçanit dhe policëve të tjerë/ Balla: U godit krimi i organizuar

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Aksioni i SPAK për arrestimin e Breçanit dhe policëve të tjerë/ Balla: U godit krimi i organizuar

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka reaguar në lidhje me aksionin e zhvilluar të hënën me urdhër të Prokurorisë së Posaçme, ku u lëshuan urdhër arreste për ish drejtorin e Policisë Tiranë dhe 10 persona të tjerë, teksa i biri është shpallur në kërkim.

 

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Balla u shpreh se u finalizua një operacion kompleks të goditjes së krimit të organizuar, të përfshirë në krime kundër personit dhe shpërndarjen e lëndëve narkotike.

 

Advertisement

Ndër të tjera, Balla theksoi se në rrjetën e këtij bashkëpunimi kanë rënë eksponentë të krimit të organizuar, zyrtarë dhe ish-zyrtarë të Policisë së Shtetit si dhe persona të tjerë bashkëpunëtorë me ta.

 

“Dje pasdite dhe gjatë natës Policia Shtetit ka finalizuar një operacion kompleks të goditjes së krimit të organizuar të përshirë në krime kundër personit dhe shpërndarjen e lëndëve narkotike, rezultat konkret i hetimeve profesionale nën drejtimin e Prokurorisë Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Përgëzoj drejtuesit dhe pjesëmarrësit e Policisë së Shtetit në këtë operacion, për profesionalizmin e lartë dhe mbi të gjitha për sigurinë e plotë të informacionit sensitiv deri në finalizimin e operacionit që çoi në arrestimin e të gjithë personave që ndodhen në Shqipëri. Ndërsa vijon puna për gjetjen dhe ndalimin e personave të tjerë që ndodhen jashtë territorit të Shqipërisë. Gjej rastin t’i falenderoj dhe përgëzoj prokurorët për besimin dhe bashkëpunimin. Në rrjetën e këtij bashkëpunimi kanë rënë eksponentë të krimit të organizuar, zyrtarë dhe ish-zyrtarë të Policisë së Shtetit si dhe persona të tjerë bashkëpunëtorë me ta.

 

Advertisement

Ky operacion domethënës është konsolidimi i ngritjes në një nivel tjetër të vullnetit të agjencive tona ligjzbatuese për ta goditur krimin në të gjithë spektrin e tij, në funksion të rendit ligjor në të gjithë territorin. Sot gjej rastin të rikonfirmoj besimin e plotë se forcimi i bashkëpunimit mes agjencive ligjzbatuese dhe lufta e përbashkët në vetë-pastrimin e Policisë së Shtetit, do ta çojë Shqipërinë në një tjetër nivel të sundimit të ligjit”, shkruan Balla në Facebook.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy