Apeli i “dha vulën” Alibeajt/ Berisha mbledh Këshillin Kombëtar: Vendimi i gjykatës është i Edi Ramës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Apeli i “dha vulën” Alibeajt/ Berisha mbledh Këshillin Kombëtar: Vendimi i gjykatës është i Edi Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka mbledhur pasditen e sotme Këshillin Kombëtar, pas vendimit të gjykatës së Apelit për të kthyer për rigjykim çështjen e vulës.

 

Berisha tha se vendimi i gjykatës është diktuar nga kryeministri Edi Rama si armik i egër i pluralizmit politik dhe si hakmarrës primitiv ndaj PD-së.

 

Advertisement

Të dashur demokrate e demokratë, mbështetës të PD, që ndiqni sonte me interes të veçantë këtë mbledhje të jashtëzakonshme të Këshillit Kombëtar e thirrur kjo për situatën e krijuar pas vendimit të Edi Ramës, si armik i egër i pluralizmit politik, si hakmarrës primitiv ndaj partisë që përmbysi pushtetin e etërve të tij, si hakmarrës primitiv ndaj kësaj force politike që në këtë periudhë, rreth 1 vit e gjysëm ja doli të rithemelojë, rikrijojë opozitën e vërtetë në Shqipëri.

 

Ia doli të kalojë një proces më të veçantin që mund të ketë kaluar ndonjëherë një forcë politike, një proces në të cilin të gjithë potencialin e narkoshtetit, institucionet e tij, por i gjithë potenciali i mafias më të fuqishme botërore asaj të Xhorxh Sorosi dhe del tani McGonigal u mobilizuan që këtë forcë politike ta shndërronin në një pseudo opozitë, apo në një aleate të Edi Ramës për të çelikosur pushtetin e tij të bazuar mbi drogën, krimin, dhe vjedhjen e qytetarëve shqiptarë.

 

Advertisement

Nga shtatori i vitit 2021 e deri më sot, PD-ja kaloi në një proces të vështirë, por anëtarët, simpatizantët, mbështetësit e saj patën si yll rrëfimi, patën si frymëzim, idealet e tyre demokratike, idealet e tyre të lirisë, dhe në një përpjekje të pashembullt në historinë e një force politike, arritën të zgjedhin me votën e tyre të lirë të gjithë drejtuesit e tyre dhe kandidatët për qeveritarë vendore.

 

Arritën gjithashtu të organizohen në kushte të vështira, si një opozitë e vërtetë, si një opozitë e cila bën gjithçka për të nxjerrë në shesh të vërtetat e kësaj qeverisje anti-shqiptare, si një opozitë që bën gjithçka për të përpunuar alternativa, për tu dhënë përgjigjen më të mirë problemeve të kohës me të cilat përballet sot Shqipëria”, u shpreh ai ndër të tjera.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy