Gjykata e Elbasanit vendos ekstradimin e bosit të kriptovalutave, Faruk Ozer drejt Turqisë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gjyakata e Elbasanit ka vendosur ekstradimin e shtetasit turk Faruk Ozer, i arrestuar për mashtrimin me kriptomonedhat.

 

Në seancën e sotme nuk ishte i pranishëm as 28 vjeçari turk dhe as avokati i tij Klodian Skënderi. Ndonëse ky i fundit kërkoi më herët ndryshimin e gjyqtarit të çështjes , gjykata e Elbasanit e rrëzoi kërkesën duke dalë sot me një vendim konkret, atë të ekstradimit të bosit të kriptomonedhave drejt Turqisë. Vendimi u komunikua nga gjyqtari i çështjes Elis Dine.

 

Advertisement

Që prej shtatorit, kur u caktua masa “arrest me burg”, seancat gjyqësore u shtynë disa 5 herë.

 

Duket se kjo ishte një taktikë e përdorur nga mbrojtja, e cila kërkonte me ngulm që 28-vjeçari të mos ekstradohet me prentedimin se Faruk Ozerit i rrezikohet jeta në Turqi.

 

Advertisement

Avokati kërkonte që gjykata e Elbasanit të mos nxitohej në ekstradimin e shtetasit turk pasi sipas sistemit të drejtësisë turke, bosit të kriptomonedhave i rrezikohet më shumë se 400 vite burg.

 

Faruk Ozer u kap në 30 gusht të këtij viti në jug të Shqiperisë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për mashtrimin me kriptomonedhat ndaj disa shtetasve turk.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy