I shpëtoi atentatit/ Kush është Andrea Kalemi, i shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje në Belgjikë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
I shpëtoi atentatit/ Kush është Andrea Kalemi, i shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje në Belgjikë

Andrea Kalemi, 51-vjeçari që i shpëtoi atentatit në Greqi mbrëmjen e djeshme nuk është një emër i panjohur për autoritetet shqiptare dhe jo vetëm.

 

 

51-vjeçari rezulton të ketë ndryshuau emër, ku nga Adriatik Kalemi e kishte bërë Andrea Kalemi.

Advertisement

 

Në vitin 2001 ai rezulton i arrestuar nga forcat speciale RENEA. Ai ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet e drejtësisë belge, pasi akuzohej se në bashkëpunim me vëllain e tij Fatmir Kalemi kishte vrarë vëllezërit shqiptarë Mevlan e Adriatik Çaça, ngjarje e ndodhur në Anderleht të Belgjikës, më 13 prill 2001.

 

Në vitin 2017 ai është arrestuar në Tiranë sëbashku me 2 persona të tjerë pasi duke qenë edhe nën efektin e alkoolit, në bashkëpunim me njëri tjetrin kanë kundërshtuar punonjësin e policisë në detyrë, duke prishur rendin dhe qetësinë publike, ndërsa një person i katërt që ishte me ata goditi me shufër hekuri në kokë, punonjësin e policisë E. V., i cili u dërgua në spital.

Advertisement

 

Në vitin 2022 Kalemit i është vrarë me shpërthim eksplozivi kushëriri, Aleksandër Sadikaj. Disa muaj më vonë, në Tiranë u ekzekutua biznesmeni Edmond Papa si shenjë hakmarrje për vrasjen e Sadikajt. Për vrasjen e Papës u arrestua shoku i Andrea Kalemit, Albano Velo dhe është në kërkim shoku tjetër Andreë Bode. Në dosjen hetimore përmendet edhe emri i Kalemit.

 

51-vjeçari gjithashtu rezulton pronar edhe i disa bizneseve në Memaliaj, në fushën e eksport-importit, agjenci imobiliare, transport apo edhe pastrim-gjelbërimi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy