Integrimi i Shqipërisë/ Scholz: Me rëndësi mbetet sundimi i ligjit dhe media e lirë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Integrimi i Shqipërisë/ Scholz: Me rëndësi mbetet sundimi i ligjit dhe media e lirë

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka folur për integrimin e Shqipërisë në BE duke thënë se ka bërë përparime, ndërsa mbetet e rëndësishme sundimi i ligjit, media e lirë e pavarur, forcimi i sigurisë dhe marrëdhëniet e mira bilaterale.

 

Gjatë konferencës së përbashkët për media me kryeministrin Edi Rama, Scholz ka kërkuar që qeveria të mbetet partnere e besueshme drejt BE.

 

Advertisement

Integrimi i shpejtë ka rëndësi strategjike. Dëshirojmë ti mirëpresim sa më parë si anëtarë ndaj përparimet e Shqipërisë janë sinjal shumë i mirë. Thelbi i negociatave mbetet sundimi i i ligjit ndaj anëtarë të rrjeteve kriminale janë paditur e dënuar. Kemi nevojë për një mjedis ekonomik me siguri juridike dhe transparent. Për luftën në Ukrainë, ne duhet të angazhohemi ndaj dua ta falenderoj Shqipërinë që merr përsipër si anëtar jo i përhershëm i Këshillit të Sigurimit të OKB, i mbështet vendimet e politikës së BE. Qeveria të mbetet partner i besueshëm drejt BE”, tha Scholz.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy