Nafta kontabandë nga Rusia, arrestohet kapiteni i anijes në Durrës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nafta kontabandë nga Rusia, arrestohet kapiteni i anijes në Durrës

Policia e Durrësit ka vënë në pranga kapitenin e anijes ruse që transportonte 22 500 tonë naftë të kontrabanduar. Shtetasi rus A. S., 47 vjeç, akuzohet për veprat penale “Kontrabanda me mallrat për të cilat paguhet akcizë” dhe “Tregtimi dhe transportimi i mallrave që janë kontrabandë”.

 

Anija ruse kishte si destinacion destinacion “Romano Port” ku do të shkarkonte ngarkesën me 22.500 ton naftë kontrabandë në bordin e saj. Ngarkesa dyshohet se vinte nga vendet me embargo dhe ishte e kontrabanduar. Policia sekuestroi anijen dhe dokumentacionin e lundrimit të kapitenit, si dhe bllokoi ekuipazhin që përbëhej nga 22 shtetas.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy