Në Rusi me rrezikohet jeta/ Shtyhet sërish jeta për “spiunen” Svetlana Timofeeva

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Në Rusi me rrezikohet jeta/ Shtyhet sërish jeta për “spiunen” Svetlana Timofeeva

Sërish nuk ka një vendim për ekstradimin e shtetases ruse Svetlana Timofeeva e akuzuar per spiunazh ne vendin tone.

 

Gjyqi është shtyrë për në 4 prill ora 14:00, pasi mbrojtja kërkoi kohë për njohjen me konkluzionet përfundimtare në gjuhën ruse. Edhe pse seanca e sotme zgjati rreth 2 orë nuk pati një vendim. Në pamjet e fiksuara në nisje të seancës gjyqësore rusja shfaqet shumë e qetë.

 

Advertisement

Ajo është parë duke lexuar një sërë dokumentesh të sjella nga avokati i saj mbrojtës. Rusia kërkon ekstradimin e 33-vjeçares pasi atje është e akuzuar për “Marrje e paligjshme e informacionit që përbën sekret shtetëror”, por ajo ka kërkuar azil në Shqipëri me argumentin se i rrezikohet jeta.

 

Kujtojmë se blogerja ruse u ndalua ne gusht të viti të shkuar pas tentativës për të hyrë në uzinën ushtarake në Çekin të Gramshit teksa shoqërohej nga një bashkëkombas tjetër dhe një Ukrainas.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy