PD çon “Butrintin” në Kushtetuese: Marrëveshja bie ndesh me ligjin themeltar

Pinterest LinkedIn Tumblr +
PD çon “Butrintin” në Kushtetuese: Marrëveshja bie ndesh me ligjin themeltar

Partia demokratike goditi ne gjykaten Kushtetuese marrëveshjen qe i jep fondacionit shqiptaro- amerikan të zhvillimit te drejten te menaxhoje parkut kombëtar të Butrintit per  10 vitet e ardhshme.

36 deputete te opozites kane firmosur ankimimin e depozituar ne gjykate, ku kerkohet pezullimi dhe shfuqizimi e marreveshjes.

Advertisement

Sipas deputetes ina zhupa, kjo marreveshje bie ndesh me Kushtetuten e cila sanksionon se shteti shqiptar eshte garant per trashegimin kulturore.

Per te njejten arsye, sipas opozites kjo marreveshje shkel  konventen e Parisit, pasi Butrinti është  pasuri botërore e mbrojtur nga Unesco.

Advertisement

Ne majin e ketij viti me 75 vota pro parlamenti miratoi marrëveshjen per administrimin e parkut kombëtar. Kunder kesaj marreveshje votuan vetem deputetet qe mbeshtesin Berishen, ndersa deputetet e tjere demokrate nuk moren pjese ne votim.

 

Presidenti i asaj kohe Meta e ktheu marreveshjen per rishqyrtim ne parlament por mazhoranca e rivotoi duke i hapur rruge hyrjes ne fuqi te saj.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy