“PD, dështim të madh në 14 maj”/ Kadilli: Berishës dhe Alibeajt nuk u interesojnë elektorati, por pushteti në parti

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“PD, dështim të madh në 14 maj”/ Kadilli: Berishës dhe Alibeajt nuk u interesojnë elektorati, por pushteti në parti

Anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike Fatbardh Kadilli ka komentuar zhvillimet politike në vend dhe përplasjen mes dy grupimeve në kampin blu.

 

Në një intervistë për Vizion Plus, Kadilli hodhi akzua për të dy drejtuesit e grupimeve, Enkelejd Alibeajn dhe Sali Berishën, për të cilët thotë se ju intereson pushteti dhe jo interesat e demokratëve.

 

Advertisement

Sipas tij, retorikat e tyre për bashkim dhe daljen me një kandidat të përbashkët nuk është qëllimi i Berishës dhe Alibeajt.

 

Sa për të ardhmen e tij politike, Kadilli thotë se do vazhdojë me projekte të reja, pas dështimit sipas tij të PD në 14 maj.

 

Advertisement

Intervista e plotë e Fatbardh Kadillit:

 

Aleksandër Furxhiu- Qëndrimi i grupit Alibeaj, si ju duket?

 

Advertisement

Fatbardh Kadilli- PD për fat të keq është futur në një betejë që po u zgjat agoninë opozitarëve. Duke u marrë me vulën, po e shohin PD si të marrin diçka.

 

Kjo çfarë po ndodh është një agoni e lodhshme për mbështetësit, që presin nga kjo parti ofertën më të mirë politike që spo e marrim as nga Berisha dhe as nga Alibeaj.

 

Advertisement

Aleksandër Furxhiu- Juve nuk iu bind as oferta e Alibeajt për tu bashkuar për të kandiduar me kandidatë të përbashkët?

 

Fatbardh Kadilli- Ata janë ndarë për qëllime politike, jo për vulën. Unë sot PD e shoh të ndarë dhe të nxjerrë nga misioni i saj për të përfaësuar opozitën. Alibeaj do të bëjë aksionin e tij Berisha aksionin e tij.

 

Advertisement

Aleksandër Furxhiu- Basha vepron në prapaskenë që delegon kompetencat e besoni këtë ?

 

Fatbardh Kadilli- Më thotë shumë më thotë që ne kemi kulturën e kryetarokracisë. Në politikën tonë kemi vetëm kryetarë që mbajnë pushtetin, vulën, selinë e nuk mbledhin forume. Basha nuk ka ikur asnjë herë zyrtarisht nga PD. As Berisha as Basha nuk hapin rrugë dhe duan të jetë kryetarokratë

 

Advertisement

Në asnjë rast nuk besoj se kanë qëllim bashkimi. Nëse do e kishin këtë nuk do ishin ndarë dhe Berisha nuk do ishte kthyer në krye të PD. Ata shohin egon e tyre dhe nuk u përgjigjen qytetarëve me alternativë për të dhënë shpresë.

 

Aleksandër Furxhiu- Keni projekt për të ardhur në krye të një projëkti

 

Advertisement

Fatbardh Kadilli- Pas zgjedhjeve lokale që do jetë një dështim i madh çdo demokrat do krijojë një projekt të ri politik dhe do reflektojë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy