Bëni Like Struga.info në Facebook


Qytetarit i marrin tokën dhe e regjistrojnë në emrin e tyre/ Arrestohet ish-juristi i Hipotekës dhe dy persona të tjerë në Durrës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Qytetarit i marrin tokën dhe e regjistrojnë në emrin e tyre/ Arrestohet ish-juristi i Hipotekës dhe dy persona të tjerë në Durrës

3 persona kanë rënë në prangat e policisë së Durrësit pasi përvetësuan dhe regjistruan në emrin e tyre tokën e një personi. Këta tre persona morën 5000 m² tokë një shtetasi tjetër nëpërmjet dokumenteve të falsifikuara.

 

Mes të arrestuarve është dhe ish juristi i Hipotekës së Durrësit.

 

Advertisement

Në pranga kanë rënë: Artur Isaku, 60 vjeç, ish-jurist i hipotekës së Durrësit; Zyber Dema, 72 vjeç dhe Faik Ibrahimi 68 vjeç, të dy banues në Durrës. Ndaj tyre Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprat penale “Shpërdorimi i detyrës” dhe “Falsifikimi i dokumenteve”.

 

Durrës

 

Advertisement

Finalizohet operacioni policor i koduar “Kthimi”.

 

I morën 5000 m² tokë një shtetasi, duke e përvetësuar dhe regjistruar në hipotekë si të tyren, nëpërmjet dokumenteve të falsifikuara, kapen dhe vihen në pranga 3 shtetas.

 

Advertisement

Vihen në pranga ish-juristi i hipotekës së Durrësit dhe 2 shtetasit që përfituan nëpërmjet falsifikimit të dokumenteve, tokën e një shtetasi tjetër.

 

Ndaj këtyre 3 shtetasve, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

 

Advertisement

Specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare të Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, në vijim të punës për evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të falsifikimit të dokumenteve me qëllim përfitimin, bazuar dhe në inteligjencën informative, pas një hetimi disamujor me metoda proaktive, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqesor Durrës, finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Kthimi”.

 

Në kuadër të këtij operacioni u bë e mundur kapja dhe ekzekutimi i masave të sigurisë “Arrest në burg” për shtetasit:

 

Advertisement

A.I., 60 vjeç, ish-jurist i hipotekës së Durrësit;

Z.D., 72 vjeç, dhe F. I., 68 vjeç, banues në Durrës.

 

Bazuar në provat e siguruara gjatë hetimit proaktiv, të kryer nga specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare, në bashkëpunim me Prokurorinë, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, më datë 15.01.2023, ka caktuar për këta shtetas masat e sigurisë  “Arrest në burg”, për veprat penale “Shpërdorimi i detyrës” dhe  “Falsifikimi i dokumenteve”, kryer në bashkëpunim.

Advertisement

 

Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, duke përdorur dokumente të falsifikuara, i kanë marrë rreth 5000 m² tokë një shtetasi, të cilën e kanë përvetësuar dhe regjistruar në hipotekë si të tyren. 

 

Specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare të Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim me Prokurorinë, po vijojnë hetimet për dokumentimin e rasteve të tjera të kryera nga këta shtetas, si dhe për identifikimin dhe arrestimin e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy