SPAK: Nuk e bëjmë dot vetingun/ Deputetët e PD dhe PS shkëmbejnë replika të forta

Pinterest LinkedIn Tumblr +
SPAK: Nuk e bëjmë dot vetingun/ Deputetët e PD dhe PS shkëmbejnë replika të forta

Prokuroria e posaçme kundër korrupsionit ka dhe hedhur poshtë propozimin e partisë demokratike që SPAK të kryejë vetingun e politikanëve.

Gjatë një seance dëgjimore në këshillin e legjislacionit, drejtuesi i SPAK-ut, Arben Kraja e ka konsideruar të papërshtatshëm, përfshirjen e prokurorisë së posaçme në procesin e rivlerësimit të politikanëve.

Advertisement

ARBEN KRAJA

DREJTUES I SPAK

“Unë do e konsideroja të papërshtatshme përfshirjen e SPAK në këtë çështje.Kjo mënyrë e propozuar nga PD, mund të krijoje probleme për njëashmëri apo vlerësim të pasaktë. Krijon problematika në objektivitetin e një vendimarrje”

Advertisement

Sipas drejtuesit të prokurorisë fluksi i çështjeve do e bënte të pamundur realizimin e procesit.

ARBEN KRAJA

Advertisement

DREJTUES I SPAK

“Është një procedurë administrative që përfshin rreth 200 subjekte, që do kohën e saj dhe në këto kusht duhet ta vlerësojmë në vijimësi. Detyrat e tjera nuk duhet të bllokojnë thelbin e punës së prokurorisë. “

Advertisement

Por qëndrimi i kreut të SPAK-ut është pritur me kritika nga opozita dhe mbledhja është shoqëruar edhe me përplasje mes anëtarëve të komisionit.

DEBATET MES DEPUTETEVE

Advertisement

Ermonela Felaj: Kërkoni të dhëna sasiore.

Gazment Bardhi: Ermal Pishtari është patronazhisti i zotit Kraja, nuk jeni juve, Ju jeni Ermonela.

Advertisement

Ermonela Felaj: Sado që ti mund të jesh subjekt i veprës penale.

Gazment Bardhi: Po lere veprën penale. Ti je hajdute kokë e këmbë, vjen këtu, na tregon ne rregulloren. Po na le rehat. Na ndërhyn këtu. S’keni nevojë të ndërhyni.

Advertisement

 

PD kërkon që të gjithë politikanët ti nënshtrohen vetingut për pasurinë dhe lidhjet me krimin, dhe këtë proces sipas opozitës duhet ta bëjë SPAK-u.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy