Tejkalim shpejtësie dhe manovra të gabuara/ Arrestohen 8 shoferë dhe pezullohen 109 patenta

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tejkalim shpejtësie dhe manovra të gabuara/ Arrestohen 8 shoferë dhe pezullohen 109 patenta

 

Numri i lartë i aksidenteve rrugore ka shtuar dhe praninë e kontrolleve të policisë në terren. Si pasojë e këtyre kontrolleve janë vënë në pranga 8 shoferë dhe pezulluar 109 leje drejtimi.

 

Në të njëjtën kohë janë gjobitur 628 drejtues mjetesh. Kryesisht, gjobat dhe pezullimet janë bërë si pasojë e tejkalimit të shpejtësisë, manovrave të gabuara dhe përdorimit të celularëve gjatë drejtimit të mjetit. Problem mbetet dhe ngarja e makinës në gjendje të dehur.

Advertisement

 

 

Njoftimi i plotë:

 

Advertisement

Kontrolle intensive, duke përdorur makinat inteligjente, radarët automatikë, dronët, dragerat, kamerat dhe makinat e pauniformuara, për të evidentuar dhe ndëshkuar shkelësit e Kodit Rrugor, që bëhen rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore.

 

Kontrollet intensive, me qëllimin e vetëm, parandalimin e ngjarjeve rrugore me pasoja për jetën dhe shëndetin e përdoruesve të rrugës.

 

Advertisement

Gjatë kontrolleve, duke përdorur bazën logjistike bashkëkohore, janë pezulluar 109 leje drejtimi, nga të cilat 83 për shpejtësi mbi normat e lejuara në akset kryesore nacionale dhe në qendrat urbane, 22 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur dhe 4 për qarkullim në sens të kundërt.

 

Gjithashtu, gjatë kontrolleve janë arrestuar në flagrancë 8 drejtues mjetesh, nga të clët 6 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 2 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

 

Advertisement

Po gjatë kontrolleve janë evidentuar nga mjetet inteligjente dhe janë ndëshkuar për shpejtësi tej normave të lejuara, por pa sanksionin e pezullimit të lejes së drejtimit, 234 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi, në qendrat e banuara.

 

Janë ndëshkuar për përdorim të celularit gjatë drejtimit të automjetit, 628 drejtues.

 

Advertisement

Janë ndëshkuar 211 drejtues mjetesh për parakalime të gabuara dhe 6 për manovra të gabuara apo gara shpejtësie.

 

395 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për mosvendosje të rripit të sigurimit.

 

Advertisement

103 drejtues motomjetesh janë ndëshkuar për mosvendosje të kaskës mbrojtëse dhe të shenjave sinjalizuese gjatë natës.

 

Policia e Shtetit apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës, që të zbatojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor, të moderojnë shpejtësinë, të vendosin rripin e sigurimit, të mos përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit dhe të mos kryejnë parakalime të gabuara.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy