Topalli: Vendimi i Apelit, më i ziu politik, nga sot opozitën e cakton qeveria

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Topalli: Vendimi i Apelit, më i ziu politik, nga sot opozitën e cakton qeveria

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Apelit, e cila vendosi të kthejë për rishqyrtim çështjen e vulës në Shkallën e Parë.

 

Në një postim në Facebook, Topalli tha se vendimi i Apelit është më i ziu në historinë e politikës shqiptare.

 

Advertisement

Sipas saj, nga sot, opozita caktohet nga qeveria, teksa shton se pluralizmi në vend është i rrezikuar.

 

“Nga sot , kryetaret e partive  i cakton Kryetari i Qeverise permes vendimeve te Gjykatave te tij.

Vendimi i sotem eshte vendimi me i Zi politik , i marre nen petkun e drejtesise, i ngjashem ne thelb me vendimin e gjykates ne vitin 1946, qe vendosi pushkatimin deputeteve te opozites.

Advertisement

Presioni i pushtetit mbi Gjykaten edhe brenda salles eshte provokimi me i rende i nje opozite qe perpiqet te ruaj pluralizmin ne kushte shume komplekse.

Nga Sot , opoziten e emeron qeveria”, tha Topalli.

 

Ish kryeparlamentarja shtoi më tej se pluralizmi politik është në rrezik, teksa thekson se ky vendim ishte paralajmëruar nga qeveria në Kuvend.

Advertisement

 

“Praktikisht, sot sistemi i pluralizmit eshte ne udhekryqin e vet me te rrezikshem.

Dhuna brutale e vendimit te cmendur te tre gjykatesve qafe perkulur ka vene ne pikepyetje cdo gje qe kemi arritur ne keta 3 dekada.

Vendimi ne fakt ishte paralajmeruar nga pushteti ne qeveri dhe Parlament, per turpin e tyre e te atyre qe marrin persiper keta veprime qe mund te cojne ne peplasje te pakontrolluara te njerezve.

Advertisement

Nga sot , pluralizmi shqiptar rrezikon ekzistencen”, tha Topalli.

 

Tashmë me vendimin e Apelit, e drejta për tu regjistruar për zgjedhjet vendore të 14 majit i takon grupimit të Enkelejd Alibeajt.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy