Vranësira dhe reshje shiu, parashikimi i motit për ditën e premte

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Vranësira dhe reshje shiu, parashikimi i motit për ditën e premte

Moti për ditën e premte do të jetë me vransira mesatare dhe të dendura. Reshjet e shiut që do të përfshjnë vendin do të jenë me intensitet të ulët e mesatar në pjesën bregdetare. Në alpe dhe zonat malore mbi 1000m, do të ketë reshje bore të dobëta.

Era do të fryjë me drejtim kryesor nga kuadrati i veriut 2 deri 8m/sek, dhe përgjatë vijës bregdetare deri në shpejtësinë 10m/s. Valëzimi në dete do të jetë i forcës 2-3 ballë.

Advertisement

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 2 deri 10°C

në zona e ulëta 5 deri 16°C

Advertisement

në zona bregdetare 7 deri 16°C

Në rajonin e Ballkanit do të ketë ndeshje masash ajrore, të cilat do të sjellin reshje shiu, kryesisht në pjesën bregdetare, shoqëruar me erë të fortë jugore. Kështu, përgjatë brigjeve të Adiatikut e Jonit, reshjet e shiut do të fitojnë intensitet edhe mesatar.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy