Zgjedhjet në Kukës/ Kryesia përcakton 6 emrat që do garojnë në Primare për kandidatin demokrat

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zgjedhjet në Kukës/ Kryesia përcakton 6 emrat që do garojnë në Primare për kandidatin demokrat

Më datë 27 gusht, grupi i “Rithemelimit” do të zhvilloje procesin e Primareve për zgjedhjen e kandidatin që do të garojë për Bashkinë Kukës.

 

Mësohet se kandidatët që do të marrin pjesë në garë janë gjatë, Ardian Elezi, Arif Rexhmati, Emri Vata, Gëzim Shehu, Uran Cengu dhe Ylber Zeneli.

 

Advertisement

Nga ana tjetetër, PD zyrtare nuk ka bërë asnjë ‘lëvizje’ parapërgatitore për zgjedhjet e 24 shtatorit.

 

Mirepo duhet theksuar se pjese e Primareve eshte edhe Arif Rexhmati, kreu i PD zyrtare qe drejtohet nga Lulzim Basha.

 

Advertisement

Zgjedhjet e pjesshme ne Kukes do te zhvillohen pas skandalit erotik te ish-kryebashkiakut Safet Gjici, te cilit ne muajin qershor iu publikua nje video ku ai kryente marredhenie seksuale ne zyren e bashkise me nje vajze.

 

Pas doreheqjes, Gjici u arrestua per shperdorim detyre.

 

Advertisement

Njoftimi i grupit te Rithemelimit:

 

Kryesia e Partisë Demokratike në mbledhjen e saj për organizimin e procesit zgjedhor për Primare për zgjedhjet e pjesshme të datës 24 shtator 2023 në Bashkinë Kukës, vendosi:

1. Primaret të mbahen ditën e Diel, 27 Gusht 2023;

Advertisement

2. Kandidatët e primareve do të jenë sipas listës së miratuar nga Kryesia në aneksin bashkëlidhur këtij vendimi:

Mbështetur në dekretin e datës 11 gusht 2023 të Presidentit për shpalljen e zgjedhjeve të pjesshme për Bashkinë Kukës, në daten 16 gusht, KQZ ka përcaktuar afatet proceduriale të cilat duhet të zbatohen nga partitë politike për registrimin e zgjedhjeve.

Nisur nga këto afate dhe në përputhje me statutin e PDSH-së dhe vendimin nr. 38 të datës 01.10.2022 të Keshillit Kombëtar për Primaret jemi të detyruar të organizojmë primaret në një kohë sa më të shpeitë.

Dega Kukës pas mbledhjes së Kryesisë realizuar me drejtuesin politik të qarkut në datën 16 gusht 2023 ka mbledhur kandidaturat për primaret për zjedhjet vendore të datës 24 Shtator 2023.

Advertisement

Dega ka sjellë 10 propozime të cilat janë kontaktuar nga Sekretariati Organizativ dhe
janë ftuar të plotësojnë dokumentacionin e kandididimit për Primaret.

Deri sot, në afatin e fundit për pranimin e dokumentacionit kanë plotësuar formularet 6 kandidatelë nga te cilët 5 janë propozuar nga dega dhe një është vetëpropozim.

Bashkengjitur përmbledhja e kandidaturave të cilët kanë plotësuar dokumentacionin dhe projekt vendimi i propozuar sot Kryesisë së PDSH-së.

 

Advertisement

 

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy