INTERVISTA/ “Vriteni frikën, të bashkuar bëjmë ndryshimin”, Eduard Prodani flet për kandidmin për President të Shoqates Rajonale të futbollit Tirane: Vizoni që kam për ringritjen e futbollit në kryeqytet

Pinterest LinkedIn Tumblr +
INTERVISTA/ “Vriteni frikën, të bashkuar bëjmë ndryshimin”, Eduard Prodani flet për kandidmin për President të Shoqates Rajonale të futbollit Tirane: Vizoni që kam për ringritjen e futbollit në kryeqytet

“Ju nuk jeni te varfer, ju jeni te vjedhur. Vriteni friken. Te bashkuar mund t‘a bejme ndryshimin”, kjo është motoja e ish-sekretarit të përgjithshëm të FSHF-së, Eduart Prodani, i cili është një ndër njohësit dhe ekspertët më të mirë të futbollit shqiptar, që tani ka marrë përsipër të nisë një sfidë të re për ringritjen dhe përmirsimin e sportit në kryeqytet.

Pak ditë më parë përmes një njoftimi, Eduard Prodani u shpreh se ka vendosur që të kandidojë për kreun e Shoqatës Rajonale të Futbollit Tiranë, pas disa kërkesve që është bërë në drejtim të tij nga disa prej anëtarëve të kësaj Shoqate.

Në një intervistë ekskluzive për gazetarin e Gazetës TemA, Fatjon Baze, Z. Prodani ka folur për arsyet pse e vendosi të kandidojë, objektivat nëse merr drejtimin e kësaj shoqate, programin për rritjen e futbollit etj.

Deri më tani ende nuk ka një emër që do rivalizojë kundër Prodanit, ndonse ai shprehet se kundërshtari do jetë një kandidat i establishmentit.

Advertisement

Kujtojmë që menjëhërë pas vendimit të kandidmit të Prodanit për këtë pozicion në drejtim të tij pati një sër reagimesh pozitive, ku një ndër to ishte ai i zyrtarit të Federatës Spanjolle të Futbollit Eduard Dervishaj, që vlerësoi këtë kandidim duke u shprehur se “Futbolli ka nevojë për njerëz me integritet, të apasionuar, me eksperience dhe Edi është një kandidat i denjë për këtë detyrë”.

Ç’përfaqeson sot Shoqata Rajonale e Tiranes, a i trembet Prodani një gare jo të drejtë, për më shumë ju ftojmë të lexoni intervitën e më poshtme që ai ka dhënë për Gazetën TemA.

Perse vendoset te kandidoni per drejtimin e Shoqates Rajonale te Futbollit Tirane? Per karriere ndoshta?

Jo, nuk ka te beje me deshiren per karriere. Une tashme kam kryer nje qark ezaurues nga pikpamja e karieres ne sistemin e futbollit. Kandidimin e pranova midis te tjerash per nje obligim moral qe une kam ndaj futbollit dhe njerezve qe punojne e sakrifikojne per te. Une mendoj qe pervojat, njohurite dhe vizionet e mia do te jene te dobishme dhe ne te miren e futbollit te bazes, qe duke qene burimi i vertete i futbollit eshte ne te njejten kohe dhe me i harruari e me i braktisuri nga te gjithe.

Advertisement

Ç’perfaqeson sot Shoqata Rajonale e Tiranes dhe kush do te ishte roli i saj ne te ardhmen?

Si dhe 7 shoqatat e tjera rajonale ajo e Tiranes prej 8 vitesh eshte vetem nje strukture ne leter. Qellimi i egzistences se saj eshte vetem elektoral. Duhet te dini se shoqatat mblidhen pak perpara asamblese se FSHF per te derguar atje delegate votues besnike te establishmentit aktual te futbollit. Ndersa ne votimet e vitit 2018 shoqatat kishin gjithsej 8 vota, sot me “reformen elektorale” te kryer ne heshtje nga establishmenti, shoqatat kane 25-26 vota. Llogarite jane bere qe zgjedhjet te mos fillojne me 8 me 0 si dikur po 26 me 0. Dhe vota gjithsej jane jo me shume se 55. Uroj qe komuniteti i futbollit te jete ndergjegjesuar mjaftueshem per te menduar seriozisht se si mund te ndalen “estrada” te tilla qe luhen me te.

Po ta leme menjane kuadrin e pergjithshem. Une kandidoj per kreun e Shoqates Rajonale te Futbollit Tirane. Qellimi i kandidimit tim eshte se pari qe ajo te filloje te funksionoje si nje shoqate futbolli, pra si nje organizem qe i sherben futbollit, atyre qe e luajne kete loje dhe atyre qe punojne per te. Shoqata eshte anetare e FSHF por eshte edhe entitet i pavarur me aftesi te plota veteqeverisese. Me nje menaxhim profesional dhe duke krijuar marredheniet e duhura me partneret natyrale te futbollit te bazes si qeveria vendore, kompanite e biznesit, donatoret, etj, pa dyshim qe Shoqata do te mund t’i jape fryme dhe ritem tjeter zhvillimit te futbollit ne Tirane. Shoqata mund dhe duhet te vihet ne sherbim te anetareve te saj dhe jo te drejtuesve te FSHF. Shoqata mund dhe duhet te sjelle federaten te futbolli dhe jo futbollin te federata si ndodh rendom sot. Pare ne kete kendveshtrim, Shoqata e futbollit te Tiranes mund te luaje rol te rendesishem ne te ardhmen. Per me teper, ajo mund te behet shembulli qe duhet ndjekur nga shoqatat e rajoneve te tjera dhe force levizese per te nxjerre edhe futbollin e bazes dhe per rrjedhin tere futbollin kombetar nga situata e sotme aspak e lakmueshme.

Kush eshte rivali juaj?

Advertisement

Nuk jam njoftuar ende formalisht se kush eshte kandidati tjeter. Po kjo nuk ka shume rendesi. Kushdo qofte ai do te jete kandidat i establishmentit. Une jam kandidati i ndryshimit. Rasti eshte shume i thjeshte. Anetaret duhet te vendosin nese jane per ndryshim apo per “status quo” dhe te votojne sipas interesit te tyre me te mire. Per ilustrim, “status quo” do te thote qe FSHF te kete investuar 50 milione euro ne zyra dhe infrastrukture (qe ka zbukuruar pa mase qytetet e vendit), qe te kete buxhetin vjetor 15 milion Euro por qe femijet te vijojne te zhvishen jashte edhe ne Janar. Qe pjesa me e madhe e akademive te sterviten ku te munden dhe si te munden. Qe klube historike te vendit te bredhin me trasta ne krahe si lypsare. Natyriusht qe ka edhe nga ata qe ndihen mire ne kete ”status quo“ po dyshoj qe ata jane shumica.

A mendoni se procesi zgjedhor do te jete i drejte?

Procesi zgjedhur nuk ka nisur aspak i drejte. Ne terr te plote informativ dhe disa jave perpara se te shpallej thirrja e Asamblese rrogetare te FSHF jane hedhur ne aktivitet te plote zgjedhor. Ata kane kontaktuar anetaret duke i keqinformuar, duke i vene nen presion dhe duke ju ofruar perfitime per te marre angazhimet e tyre me shkrim, shpesh ne shkresa bakajsh. Qellimi i tere kesaj ka qene qe ne zgjedhje te dale vetem nje kandidat dhe votues ne Asamble te shkojne individet e pelqyer te establishmentit shpesh rrogetare ne FSHF. Ndersa deshtuan ne qellimin per te mos lejuar kandidat alternativ nuk mund te them te njejten gje per delegatet qe jane emeruar. Po me kete çeshtje do merrem ne vijimesi.

Nga ana tjeter, kuadri rregullator i Shoqates dhe Asamblese se saj eshte me mungesa te theksuara dhe me ambiguitete. Mbledhjes se Asamblese i mungon rregullorja dhe mekanizmat e parashikuar ne Statut. Transparenca nuk garantohet askund. Procedures i mungojne mekanizmat e ankimimit, etj etj. Dhe keto nuk jane rastesi. Nuk jane as pergjegjesi e drejtuesve te Shoqates. Keto jane vepra te drejtuesve dhe juristeve te FSHF. Dhe kete here nuk eshte nga paaftesia apo neglizhenca. Kjo eshte manover e qellimshme. Dhe nuk ngjet vetem me Shoqaten e Tiranes. Ne Shoqatat e rretheve situata eshte edhe me tragji-komike.

Advertisement

A keni nje program dhe objektiva qe do ti parashtroni votuesve per kandidimin tuaj?

Natyrisht qe kam program dhe objektiva. Ato do shpalosen ne vijimesi dhe nuk do te jene fjale qesim ne ere por piketa dhe objektiva te mateshme. Per momentin komunitetit te futbollit te Tiranes do t‘i drejtohem vetem me nje mesazh shprese per te ardhmen: “Ju nuk jeni te varfer, ju jeni te vjedhur. Vriteni friken. Te bashkuar mund t‘a bejme ndryshimin!“

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy