Pezullohet për 10 vjet xhudisti algjerian: Refuzoi të përballej me një izraelit në Olimpiadë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pezullohet për 10 vjet xhudisti algjerian: Refuzoi të përballej me një izraelit në Olimpiadë

Algjeriani Feti Nourin dhe trajneri i tij u pezulluan për 10 vjet nga Federata Ndërkombëtare e Xhudos, pasi u tërhoqën nga Lojërat Olimpike të Tokios.

Shorti e kishte vendosur përballë izraelitit Tohar Butbul nëse do të kalonte me sukses raundin e parë dhe ky ishte shkaku pse nuk pranoi të merrte pjesë në këtë aktivitet.

Ky veprim solli ndëshkimin, pasi u vlerësua si shkelje e kartës olimpike duke u shfrytëzuar për qëllime politike dhe fetare. Ata e pranuan se nuk mund të zbrisnin në tatami, pasi mbështesnin kauzën palestineze.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy