Shqipëria ëndërron Kupën e Botës falë “fëmijës” Armando Broja

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Shqipëria ëndërron Kupën e Botës falë “fëmijës” Armando Broja

Ai është njeriu i momentit në Kombëtaren shqiptare dhe idhulli i ri i tifozerisë kuqezi, fal paraqitjeve të jashtëzkonshme që ka bërë në fushën e lojës ku ka shkelqyer me lojën dhe golat e tij.

Bëhet fjalë për bomberin Armando Broja, i cili në dy sfidat e fundit me Hungarinë ka qenë njeriu i Shqipërisë duke na dhënë gjashtë pikë fal dy super golave të tij.

Për këtë perfomancë ai ka rënë mënjehërë në sy të mediave perstigjoze të huaja të cilat i kanë kushtuar atij një artikull.

Në artikullin e saj prestigjozja italiane “La Gazzetta dello Sport“ shkruan:

Advertisement

“Filluan nga një përjashtim shumë zhgënjyes nga Euro2020 dhe mund të luajnë për të hyrë në Kupën e Botës. Shqipëria po përjeton këtë paradoks, me një të kaluar të kohëve të fundit të mungesës nga një evropian në të cilin kishte pak nga të gjithë (e mbani mend Maqedoninë?).

Deri në një të tashme që është përballja shumë delikate e drejtpërdrejtë kundër Polonisë për të hedhur një konkurrent të drejtpërdrejtë të paktën në vendin e dytë prapa Anglisë. Rruga e shkëlqyer e Edi Rejas është rezultat i përparimit koral dhe ekipor, por tani është zbukuruar me një xhevahir të shfaqur kohët e fundit me fanellën e shqiponjave: Armando Broja“ është mënyra se si “La Gazzetta dello Sport“ nis artikullin e saj.

Më tej shkrimi i medias së njohur italiane vazhdon me profilin e Armando Brojës, duke njohur të gjithë lexuesit me statistikat e tij, që për hirë të së vërtetës janë impresionuese për nga vetë mosha e tij e re. Talenti në pronësi të Chelsea-t është deçiziv me Kombëtaren, me golat e shënuar në duelet e vështira me Hungarinë.

“Fizikisht i fortë me 191 centimetrat e tij, Broja është një qendërsulmues që e do thellësinë e sulmit, e sheh mirë portën dhe ka një përvojë si lojtar ose sulmues anësor. Në shumë mënyra ai është ende një lojtar i papjekur, por v.rasja mbresëlënëse në ekipin kombëtar po ngre antenat e Chelseat. A mund të jetë e vlefshme të mbash një sy në të? Robert Leëandoëski dhe shokët e tij do ta bëjnë këtë pa asnjë dyshim“, mbyll shkrimin e saj prestigjozja italiane.

Advertisement

https://www.gazzetta.it/Calcio/nazionali/11-10-2021/mondiali-albania-sogna-grazie-fenomeno-broja-4201756887158.shtml

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy