Një gjykatë në Moskë gjobiti kompaninë Google me 42 mijë dollarë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një gjykatë në Moskë ka gjobitur kompaninë Google me 3 milionë rubla (42 mijë dollarë) për shkak të shkeljeve administrative.

Rasti që kundër Google e ngriti organi mbikëqyrës rus për teknologji informatike dhe komunikim (Roskomnadzor) përfundoi në gjykatën Tagansky të Moskës.

Gjykata vendosi që kompania nuk i është përmbajtur ligjit, sepse faqet e ndaluara në Rusi u shfaqën në rezultatet e kërkimit në Google, për të cilat Google u gjobit me 3 milionë rubla.

Google më parë ka paguar gjoba për vendime të ngjashme, në shumën prej 500 dhe 700 mijë rubla.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy