SpaceX lëshon dhjetëra satelitë të rinj për internetin

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kompania amerikane e hapësirës ajrore, SpaceX ka dërguar dje edhe 57 satelitë të tjerë në hapësirë ​​për një rrjet sa më global interneti.

Ata u dërguan në hapësirë nga Cape Canaveral, Florida.

”Satelitët e rinj janë të pajisur me një lloj të ri hapjeje në mënyrë që ata të mos shkëlqejnë aq shumë sa të mëparshmit”, tha Sven Melchert, kryetari i Shoqatës së Miqve të Yjeve.

“Kjo është për shkak të një marrëveshjeje me astronomët, sepse pa këtë hapje, satelitët do të zvogëlonin në mënyrë të konsiderueshme shumë vëzhgime astronomike në të ardhmen”, tha ai.

Advertisement

Satelitet, të cilët peshojnë mbi 200 kilogramë secili, duhet të marrin të dhëna nga stacionet tokësore dhe ta transmetojnë mes tyre duke përdorur rrezet lazer. Ata do të fluturojnë në orbita relativisht të ulëta.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy