Arti shqiptar në zi/ Ndahet nga jeta piktori i njohur, autor i mbi 200 afreskëve

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Arti shqiptar në zi/ Ndahet nga jeta piktori i njohur, autor i mbi 200 afreskëve

Arti shqiptar në zi. Piktori i njohur shkodran Pjerin Sheldija është ndarë nga jeta në moshën 87 vjeç.

I njohur ndryshe edhe si “Mikelanxhoja i Shkodrës”, Sheldija është autor i mbi 200 afreskëve në mbi 35 kisha në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi, Itali dhe në Angli.

Advertisement

Çdo punim, që kur ishte fëmije e deri në momentin që mbylli sytë, Sheldija i ka dhuruar duke mos pranuar t’i shesë për para.

3 nga pikturat e tij, ndodhen sot në Vatikan dhe për kontributin e dhenë, Papa Benedikti i 16 e ka nderuar Sheldinë, me “ Distinktivin e Kryqit të Shenjtë për Kishën dhe për Papën”.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy