Lukashenko paralajmëron perëndimin: Rusia mund të përdorë armë bërthamore

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Lukashenko paralajmëron perëndimin: Rusia mund të përdorë armë bërthamore

Bjellorusia kërkon nisjen e negociatave sa më parë mes Ukrainës dhe Rusisë, për t’i dhënë fund luftës. Presidenti Aleksandër Lukashenko në një fjalim drejtuar popullit, paralajmëroi se një luftë e tretë botërore, këtë herë bërthamore, po ‘shfaqet në horizont’ për shkak të mbështetjes së NATO-s për Ukrainën.

 

Sipas tij, nëse Moska konstaton se po humb betejën, ajo është e gatshme të përdorë armë të fuqishme.

 

Advertisement

ALEKSANDER LUKASHENKO

PRESIDENT I BJELLORUSISË

 

“Do të përpiqem të sugjeroj ndalimin e konfliktit në Ukrainë përpara përshkallëzimit të mëtejshëm. Të nisin negociatat. Nëse qeveria ruse sheh rrezikun e një kolapsi, ajo do të përdorë armë të tmerrshme. Si rezultat i përpjekjeve të Shteteve të Bashkuara dhe satelitëve të saj, një luftë në shkallë të gjerë është nisur në Ukrainë. Një luftë e tretë botërore me zjarre bërthamore duket në horizont.”

Advertisement

 

Lukashenko, i cili e lejoi Putinin të përdorte territorin bjellorus si një pikënisje për pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës një vit më parë, këmbënguli se planet e Rusisë për të vendosur armë taktike bërthamore nuk janë shantazh, por një shans për të ‘mbrojtur’ kombin e tij kundër kërcënimeve të Perëndimit.

 

“Unë nuk jam duke u përpjekur të frikësoj apo shantazhoj askënd. Unë dua të mbroj shtetin bjellorus dhe të siguroj paqen për popullin tone.”

Advertisement

 

Lukashenko tha se Perëndimi po vendos forcat e tij ushtarake në Poloni, në kufijtë e Bjellorusisë dhe po planifikon ta pushtojë, dhe shkatërrojë atë.

 

Komentet e udhëheqësit bjellorus vijnë pasi ai paralajmëroi Mbretërinë e Bashkuar se do të shikojë një përgjigje të frikshme’, që do të jetë një mësim për të gjithë planetin, nëse ajo dërgon municione tankesh me uranium të varfëruar në Ukrainë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy